Szklary – 5 IV 1863 – (woj. krakowskie)

Przeczytanie tego artykułu zajmie < 1 minutę
Autor: Stanisław Zieliński

Po upadku dyktatury Mariana Langiewicza, generał Ignacy Kruszewski począł organizować nowe oddziały powstańcze w Krakowie. Pierwszą taką partię w sile 230 piechoty i 32 jazdy wysłał Władysław Bentkowski, który po aresztowaniu Kruszewskiego objął czynności tegoż, w Wielkim Tygodniu do Kongresówki. Ten oddział dowodzony przez Józefa Grekowicza, po kilkudniowym krążeniu nad kordonem, starł się dnia 5 kwietnia 1863 r. o 6.30 z rana z Rosjanami pod Szklarami. Powstańcy zajmowali silną pozycję nad lasem, będąc w części zakryci kamieniołomami a oddzieleni od przeciwnika głębokim jarem, za którym osadziła się kompania piechoty na przeciwległej górze, a część zajęła kilka chat wsi u stóp góry. Prawie cztery godziny trwał obustronny ogień. Strzelcy pod dowództwem Francuza żuawa, z bagnetem w ręku uderzyli na tę część, która zajmowała chaty i po zaciętej walce wyparli ją z tych stanowisk.

Tymczasem druga część oddziału silnie prażyła usadowionych na górze Rosjan, których ogień mało szkodził powstańcom, będącym w ochronnej pozycji, aż nieprzyjaciel spędzony ze wszystkich pozycji, rozpoczął ku pobliskiemu lasowi odwrót, który niebawem zamienił się w ucieczkę w popłochu. Zaledwie jednak plac bitwy, został uprzątnięty z poległych i rannych, których powstańcy odstawili za kordon, zawrzała na nowo walka ze świeżą kompanią piechoty przybywającą pobitym z pomocą, lecz i tym razem nieprzyjaciel został odparty. Jednak powstańcy nie mając odwagi stawiania ponownie czoła przeciwnikowi, wrócili do Krakowa.

W potyczce tej straty Rosjan wynosiły około 40 zabitych, Polacy mieli pięciu zabitych i 19 rannych, w tym czterech oficerów. Z rannych zmarli na drugi dzień w Krakowie Lucjan Kurulski i Bolesław Ostrowski, a w kilka tygodni później to jest 27 kwietnia ksiądz kapucyn Dominik Marian Orłowski. Szczególnie odznaczyli się pod Szklarami oficerowie Rzechowski i Andrzej Denisewicz oraz 18-letni szeregowiec Psarski. Jazda pod Szklarami prawie że nie brała udziału w walce, gdyż z wyjątkiem dziewięciu jeźdźców, zaraz na początku uszła z pola.

Podziel się w social media!

Metryka bitwy

Data: 5 IV 1863
Lokalizacja: Szklary
Województwo: krakowskie
Terytorium: Królestwo Polskie
Wynik: Zwycięstwo powstańców

Strony konfliktu

Powstańcy Styczniowi

Dowódcy:

  • Józef Grekowicz

 

Zaangażowane siły:

  • Oddział piechoty (230 powstańców)
Imperium Rosyjskie

Dowódcy:

  • Brak danych

 

Zaangażowane siły:

  • Oddział wojsk rosyjskich

Mapa bitew

Zobacz także

10 V 1863
Rozalówka

W powiecie wasilkowskim tworzyło się kilka oddziałów powstańczych. Jeden złożony przeważnie z urzędników fabryki cukru w Szarmajówce, w lasach wsi…

5 VIII 1863
Racibory

Władysław Grabowski w sile 140 jazdy — w tym resztek rozbitego oddziału po Julianie Bajerze (50 osób), który został rozbity…

26 VI 1863
Dąbrowice

Po rozprawie pod Woroniami postanowił Romuald Traugutt wrócić przez Horyń, przez który można było się przeprawić albo pod Stolinem albo…