Racibory – 5 VIII 1863 – (woj. mazowieckie)

Przeczytanie tego artykułu zajmie < 1 minutę
Autor: Stanisław Zieliński

Władysław Grabowski w sile 140 jazdy — w tym resztek rozbitego oddziału po Julianie Bajerze (50 osób), który został rozbity przez rosyjskiego kapitana Krasnowa  — oraz 70 piechoty połączył się z Konstantym Sokołowskim, który 14 lipca 1863 r. sformował oddziałek 75 konnej żandarmerii rawskiej. Na oddział ten napadł pod Raciborami, rosyjski podpułkownik Kulgaczew idący z kolumną generała majora Nikołaja Meller-Zakomelskiego, posuwającego się z Wągrodna do Warki. Grabowski, natarty silnie przez nieprzyjaciela, poniósł klęskę, która najwięcej dała się we znaki oddziałowi strzelców, z których kilkunastu poległo, a reszta poszła w rozsypkę. Z jazdą, uratowaną dzięki męstwu i poświęceniu Szklarskiego, uciekał Grabowski przed pościgiem podpułkownika Kulgaczewa ku Grodziskowi.

Podziel się w social media!

Metryka bitwy

Data: 5 VIII 1863
Lokalizacja: Racibory
Województwo: mazowieckie
Terytorium: Królestwo Polskie
Wynik: Zwycięstwo Imperium Rosyjskiego

Strony konfliktu

Powstańcy Styczniowi

Dowódcy:

  • Władysław Grabowski
  • Konstanty Sokołowski

 

Zaangażowane siły:

  • Oddział jazdy (140 powstańców)
  • Oddział piechoty (70 powstańców)
  • Oddział jazdy żandarmerii (75 powstańców)

 

Łącznie około 285 powstańców 

 

Imperium Rosyjskie

Dowódcy:

  • Kulgaczew

 

Zaangażowane siły:

  • Brak danych

Mapa bitew

Zobacz także

16 IX 1863
Małogoszcz

Dnia 15 września 1863 r. Sokołowski („Iskra”), nocując z oddziałem, liczącym 250 strzelców, 100 kosynierów i 50 kawalerii, został powiadomiony,…

8 VII 1863
Mokrany

Śledzący oddział konny Kazimierza Narbutta - liczący 80 ludzi, rosyjski kapitan Chmołowski i porucznik Dziuba z kompanią i 20 kozakami…

19 IV 1863
Naliboki

W okolicy miasta Stołowicz w Nowogródzkim zorganizował się oddziałek 46 powstańców, który na podwodach podążył w Oszmiańskie, aby się złączyć…