Przedbórz – 27 VI 1863 – (woj. sandomierskie)

Przeczytanie tego artykułu zajmie < 1 minutę
Autor: Stanisław Zieliński

Wzmocniony oddziałami piechoty Józefa Chabriolla i jazdy Juliusza Dzianota (dawniej Bończy), zajął Józef Oxiński z Aleksandrem Lüttichem wieczorem 27 czerwca 1863 r. miasteczko Przedbórz, gdzie postanowił stawić czoło ścigającemu go od kilku dni Ksaweremu Czengieremu. Siła oddziału polskiego wynosiła 1000 ludzi, podczas gdy Czengiery miał 2000 pod swymi rozkazami. Środek miasta, to jest most na Pilicy, zajął sam Oxiński, lewe skrzydło stanowili Dzianot i Chabriolle, prawe zaś trzeci batalion piechoty Oxińskiego pod dowództwem majora Bogusławskiego.

Czengiery nie znając pozycji i rozłożenia sił powstańczych, wpakował artylerię w bagna. Chcąc się ratować, rozpoczął ogień kartaczowy do miasta. Dla rozpoznania pozycji przeciwnika, który raził rzęsistym ogniem rotowym, wysłał kozaków. Ci wpadli w pułapkę Dzianota i Chabriolla. Około północy jednak udało się Czengieremu obejść prawe skrzydło i zaatakował je z całą siłą. Wtedy Oxiński szybkim marszem wycofał się ku Bąkowej Górze, nie zawiadomiwszy Chabriolla i Dzianota. Chabriolle walczył do rana, ostatecznie zręcznym obrotem wycofał się z pola walki i znikł Czengieremu z oczu, Dzianot zaś z jazdą puścił się za Oxińskim. Ostatecznie poszedł w Krakowskie, gdzie dowództwo nad oddziałem Bończy objął Kosa. Rosjanie zostawszy panami gorejącego Przedborza, puścili się w pościg za Oxińskim. W tej potyczce odznaczył się Józef Turczynowicz, były organizator powiatu piotrkowskiego, który został ranny.

Podziel się w social media!

Metryka bitwy

Data: 27 VI 1863
Lokalizacja: Przedbórz
Województwo: sandomierskie
Terytorium: Królestwo Polskie
Wynik: Nierozstrzygnięta

Strony konfliktu

Powstańcy Styczniowi

Dowódcy:

  • Józef Oxiński

 

Zaangażowane siły:

  • Oddziały powstańcze

 

Łącznie około 1000 powstańców 

Imperium Rosyjskie

Dowódcy:

  • Ksawery Czengiery

 

Zaangażowane siły:

  • Oddziały wojsk rosyjskich

 

Łącznie około 2000 żołnierzy 

Mapa bitew

Zobacz także

9 VII 1863
Złoty Potok

Rosyjski pułkownik Ernroth, dowiedziawszy się o rozbiciu wojska w Janowie, pospieszył na pomoc. Wzmocniony innymi oddziałami, dopadł Zygmunta Chmieleńskiego pod…

11 IV 1863
Dubicze

Pobiwszy nieprzyjaciela pod Rudnikami, ruszył Ludwik Narbutt do puszczy nackiej, podczas gdy Rosjanie wysławszy obławę do puszczy rudnickiej, dłuższy czas…

29 IV 1863
Brdów

Zmusiwszy do ucieczki majora Nelidowa na terytorium Prus, pułkownik Young de Blankenheim tylko ze swoim oddziałem, liczącym 500 ludzi zwrócił…