Poszławanty – 22 V 1863 – (woj. augustowskie)

Przeczytanie tego artykułu zajmie < 1 minutę
Autor: Stanisław Zieliński

Zorganizowawszy oddziałek w Łomżyńskim koło Tykocina przybył z nim Walery Kamiński w okolice Balwierzyszek, gdzie połączył się około 15 maja 1863 r. ze Pawłem Suzinem, gromadzącym w tych okolicach od kilku tygodni ochotników. W tym czasie także Piotrowski począł formować kawalerię. Kamiński i Suzin, mając razem 265 ludzi pod bronią i 40 bezbronnych, rozłożyli się obozem pod Budą.

Na wiadomość o zbliżaniu się nieprzyjaciela — był to rosyjski pułkownik Manowski idący od Pren z dwiema i pół kompaniami piechoty, kozakami, szwadronem dragonów i dwoma działami — wysłał Suzin o godzinie 21.00 wieczorem na rekonesans konny ku Tarpupiom. Przed Tarpupiami jeszcze pod Poszławantami, spotkał się ów podjazd z kolumną pułkownika Manowskiego, a odpędzony ogniem artylerii wrócił do obozu, straciwszy jednego rannego - Albina Krausego - ucznia gimnazjum suwalskiego i jednego ciężko rannego. Rosyjski pułkownik Manowski, który w tym spotkaniu miał czterech ranionych, wysyłając naprzód część kolumny pod dowództwem kapitana sztabowego Diaczkowa, sam ruszył ku Miedzwiedziskom.

Podziel się w social media!

Metryka bitwy

Data: 22 V 1863
Lokalizacja: Poszławanty
Województwo: augustowskie
Terytorium: Królestwo Polskie
Wynik: Nierozstrzygnięta

Strony konfliktu

Powstańcy Styczniowi

Dowódcy: 

  • Walery Kamiński
  • Paweł Suzin

 

Zaangażowane siły:  

  • Oddział powstańczy (305 powstańców)

 

Imperium Rosyjskie

Dowódcy: 

  • Manowski
  • Diaczkow

 

Zaangażowane siły:  

  • Dwie i pół kompanii piechoty (około 500 żołnierzy)
  • Oddział kozaków
  • Szwadron dragonów (około 300 żołnierzy)
  • Dwa działa

 

Łącznie ponad 800 żołnierzy 

Mapa bitew

Zobacz także

23 I 1863
Sokoły

W Sokołach rozbrojono rosyjskiego kwatermistrza i kilku żołnierzy i jak wszędzie, bezbronnym darowano wolność.

30 VI 1863
Goździków

Oddziałek Żandarmerii Narodowej konnej Kazimierza Wiśniewskiego - cieśli z Jarzębowa, kilka tygodni niepokoił Rosjan w Opoczyńskiem, wymykając się szczęśliwie różnym…

10 VIII 1863
Chromaków

Po starciu pod Dziwami kapitan Piotr Szmajc, objąwszy dowództwo nad oddziałam rannego pułkownika Ludwika Navonne, dnia 9 sierpnia 1863 r.…