Horki – 25 V 1863 – (woj. grodzieńskie)

Przeczytanie tego artykułu zajmie < 1 minutę
Autor: Stanisław Zieliński

Odparłszy rosyjskiego pułkownika Ernberga pod Horkami, wykonał pułkownik Romuld Traugutt marsz trzymilowy obchodem i stanął nie więcej jak sześć wiorst od poprzedniego stanowiska. Miejscowość obozu przedstawiała ostęp okryty młodym gąszczem, otoczony wokół błotem, przez które wiodła doń grobelka.

Przeciw Trauguttowi wysłano rosyjskiego generała Eggera, tym razem ze znaczniejszymi siłami trzech kompanii: rewelskiego pułku piechoty z kozakami do Odryżyna. Kolumna ta w połączeniu z odpędzonym Ernbergiem zaatakowała powstańców 25 maja 1863 r. o godzinie 15.00 po południu. Naprzód uderzyli Rosjanie po grobelce, a następnie całą siłą na garstkę Traugutta od lewego jego skrzydła. Oddział kobryńczyków utworzył linię za grobelką na skraju gąszczu a potem drugą linię przeciw atakującym z tyłu. Trzy razy Rosjanie rzucali się na obóz i trzy razy byli odparci. Po trzygodzinnej na miejscu walce, powstańcy rozsypali się pojedynczo, odstrzeliwując się jeszcze do wieczora.

Strata oddziału wynosiła 13 zabitych: Łazarz Kuźmiński  - stolarz, Pierzchalski, p. Wołkowowa, doktor Pawłowski. Dwaj powstańcy przed pięciu dniami ranieni. Niwiński, Bogurski, Jan z Kobrynia, Michał Ostrowski oraz inni ranni. Dwaj Mickiewicze, Sikorski i Szemetylo, obaj wzięci do niewoli. Ponadto wpadli w ręce Rosjan: Gustaw Radowicki, Wereszczaka, Grodzki, Siemaszko, doktor Hornicz, Ossowski i Szyrajew, wszyscy pochwyceni przez chłopów i wydani Rosjanom, również jak trzech, którzy ruszyli byli w Pińszczyznę.

Obóz złożony z 20 wozów i 50 koni dostał się w ręce Rosjan. Nieprzyjaciel pomimo zgniecenia garstki, a z powodu zawziętej obrony w dobrej pozycji, poniósł dotkliwsze straty. Generał Egger z narażeniem własnego życia kilku rannym ocalił życie, wydzierając ich z rąk rozbestwionego żołdactwa. Rozproszonemu oddziałowi naznaczył Traugutt punkt zborny w głębi lasu bielińskiego, nakazując czekać na siebie i nie rozgłaszać, że żyje (Rosjanie bowiem sądzili, że poległ). W lesie bielińskim zeszło się niebawem 43 rozbitków, a po 10 dniach przybył Wańkowicz (Leliwa) ze 101 ochotnikiem z brzeskiego powiatu.

Podziel się w social media!

Metryka bitwy

Data: 25 V 1863
Lokalizacja: Horki
Terytorium: Litwa
Wynik: Zwycięstwo Rosjan

Strony konfliktu

Powstańcy Styczniowi

Dowódcy: 

  • Romuald Traugutt

 

Zaangażowane siły:  

  • Oddział powstańczy
Imperium Rosyjskie

Dowódcy: 

  • Egger
  • Emberg

 

Zaangażowane siły:  

  • Trzy kompanie piechoty
  • Oddział kozaków

Mapa bitew