Rydzewo – 5 V 1863 – (woj. płockie)

Przeczytanie tego artykułu zajmie < 1 minutę
Autor: Stanisław Zieliński

Młody i pełen poświęcenia uczeń Szkoły Głównej Warszawskiej, Feliks Rzempołuski z Płońskiego, własnymi siłami zbierał oddziałek, a połączywszy się z organizującym się również na nowo kapitanem Tomaszem Kolbem, stanął koło Rydzewa. W lasach otaczających Rydzewo zamierzał Kolbe, który objął dowództwo nad połączoną garstką 72 ochotników, powiększyć szczupły zastęp powstańców. Zaledwie jednak rozłożył się obozem, gdy, naprowadzeni przez kolonistę niemieckiego z Ojżenia, Rosjanie zbliżyli się do oddziału. Był to dowódca Mikołaj Wałujew z 600 piechoty i saperów oraz 250 jazdy, tropiący Kolbego. Z trzech stron równocześnie uderzyli Rosjanie na garstkę straceńców — czwartą bowiem stronę pola bitwy stanowiły bagna. Wobec położenia bez wyjścia Kolbe wraz z wszystkimi oficerami rzucił się w tyraliery, by zasłonić odwrót reszty oddziału, który też przebijając się przez jedną z kolumn Wałujewa, bagnami zdołał ujść ku Radzanowu nieścigany przez Rosjan.

Tyralierzy natomiast dopuściwszy nieprzyjaciela na 150 kroków, dali ognia. Kilkunastu Rosjan padło i napierająca kolumna zrazu zachwiała się, lecz wnet uderzyła całą siłą na osiemnastu towarzyszy Kolbego. Garstka odstrzeliwując się, cofała się powoli przez dwie i pół godziny, zaprzątając sobą masy nieprzyjaciela, aż żadnego prawie wszyscy polegli (ocalał tylko ciężko ranny Józef Prus Trębicki). Oprócz Rzempołuskiego i Kolbego, okrytego 30 ranami, zginęli Grothus, piętnastoletni Ignacy Kuczborski, Tomasz Żarnowski - szewc ze Suchocina, Hanke i dwaj bracia Getzowie z Warszawy, dwóch księży kapucynów i siedmiu innych. Pogrzeb bohaterów odbył się z całą okazałością na jakie okoliczności pozwalały. Straty Rosjan były znaczniejsze.

Podziel się w social media!

Metryka bitwy

Data: 5 V 1863
Lokalizacja: Rydzewo
Województwo: płockie
Terytorium: Królestwo Polskie
Wynik: Zwycięstwo Imperium Rosyjskiego

Strony konfliktu

Powstańcy Styczniowi

Dowódcy:

  • Feliks Rzempołuski
  • Tomasz Kolbe

 

Zaangażowane siły: 

  • Oddział powstańczy (72 powstańców)
Imperium Rosyjskie

Dowódcy:

  • Mikołaj Wałujew

 

Zaangażowane siły: 

  • Oddziały piechoty i saperów (600 żołnierzy)
  • Oddziały jazdy (250 żołnierzy)

 

Łącznie około 850 żołnierzy 

Mapa bitew

Zobacz także

9 IV 1863
Lokajcie

Po utarczce pod Kozłową Rudą objąwszy dowództwo po Walerym Kamińskim, kilka dni ścigany przez znaczniejsze siły rosyjskie, przeniósł Aleksander Andruszkiewicz…

24 IV 1864
Nieskorzew

Do Nieskorzewa przybył oddziałek sześciu koni Żandarmerii Narodowej w celu odbycia egzekucji. Zawiadomieni o tym rosyjscy dragoni pospieszyli do Nieskorzewa,…

15 VII 1863
Kostangalia

Mianowany naczelnikiem siły zbrojnej południowej części Podola, pułkownik Zygmunt Miłkowski począł organizować oddział powstańczy w Turcji, aby wkroczyć z nim…