Opoczno – 16 XI 1863 – (woj. sandomierskie)

Przeczytanie tego artykułu zajmie < 1 minutę
Autor: Stanisław Zieliński

Jan Rudowski nie przestawał niepokoić rosyjskiego wojska, zatrzymywał dyliżansy, przejmował poczty, a gdy przeciw niemu wyruszyły rosyjskie wyprawy, przepadał gdzieś jak kamień w wodę.

O nim nie mogli Rosjanie dostać języka, gdyż wszyscy wiedzieli, jak okrutny los czeka zdrajców. Mimo to, po kilku nieudanych wyprawach major Tichockij, wysłany z Radomia z ruchomą kolumną, dnia 16 listopada 1863 r. spotkał się z Rudowskim w lasach opoczyńskich, wyparł go stamtąd i pędził do miasteczka Solca, przez kraj górzysty, poprzerzynany parowami, na przestrzeni 250 wiorst.

Stanowczego jednak rezultatu nie osiągnął. Część oddziału Rudowskiego w ucieczce rozproszyła się, on sam zaś z resztą oddziału przeprawił się przez Wisłę do Województwa Lubelskiego.

____________________________________

Wiorsta - dawna rosyjska jednostka drogowych miar długości (zwykle drogi). Około 1,0668 km.

Podziel się w social media!

Metryka bitwy

Data: 16 XI 1863
Lokalizacja: Opoczno
Województwo: sandomierskie
Terytorium: Królestwo Polskie
Wynik: Nierozstrzygnięta

Strony konfliktu

Powstańcy Styczniowi

Dowódcy:

  • Jan Rudowski

 

Zaangażowane siły:

  • Oddział powstańczy
Imperium Rosyjskie

Dowódcy:

  • Tichockij

 

Zaangażowane siły:

  • Brak danych

 

 

Mapa bitew

Zobacz także

29 III 1864
Węgleszyn

Zebrawszy znowu cały oddziałek, ruszył Zygmunt Napoleon Rzewuski z Węgleszyna w kierunku Zakrzowa. W czasie pochodu, napotkawszy wychylający się z…

16 II 1864
Grójec

Formujący się oddział Apolinarego Młochowskiego zaskoczony został znienacka przez Rosjan, którzy pomordowawszy 40 niedostatecznie uzbrojonych powstańców przyprowadzili do Warszawy kilkudziesięciu…

19 X 1863
Świętobrość

Podczas marszu II kolumny Ganeckiego przez powiat poniewieski część oddziału, dowodzona przez rosyjskiego kapitana sztabowego Rudanowskiego, napadła koło dworu Daniliszki…