Sesiki – 4 VI 1863 – (woj. kowieńskie)

Przeczytanie tego artykułu zajmie < 1 minutę
Autor: Stanisław Zieliński

Po potyczce pod Łabonarami oddział Albertyńskiego i Kaspra Małeckiego, wzrósłszy w lasach ulżyckich do 450 ludzi, przeszedł w lasy szeszolskie, gdzie połączył się z nim Dominik Małecki z 60 jazdy i tyluż piechoty, uprowadzonych z bitew birżańskich. Na czele 570 ludzi ruszył Albertyński do lasów łańskich. Tutaj przybył do niego Bendeykt Olszewski („Piorun”) w 30 koni, tudzież 370 ludzi z Władysławem Suzinem, Medardem Kończą i Siawrymowiczem na czele, a pod głównym dowództwem Wacława Ibiańskiego („Robaka”), następcy poległego Żukowskiego ("Wykładnik").

Po kilkudniowym pobycie w łańskich lasach zaatakowani zostali powstańcy pod Sesikami przez dwie rosyjskie kompanie gwardii przybocznej finlandzkiego pułku pod dowództwem pułkownika Michajłowskiego. Siły powstańcze rozdzielone zostały przed bitwą na dwie części. Jedną dowodził Kasper Małecki, drugą Albertyński. Rosjanie złamawszy Małeckiego zachęceni chwilowym powodzeniem, rzucili się na Albertyńskiego, który zadał im jednak porażkę. Walka trwała — na wielkim obszarze lasu —- od godziny 5.00 rano do 14.00 po południu. Albertyński dotrzymał plac boju, mając tylko trzech zabitych i siedmiu rannych (?), lecz 60 powstańców rozbiegło się w czasie boju. Rosjanie odstąpiwszy, ruszyli za Kacprem Małeckim, mając dwóch zabitych i 15 rannych i — 90 „zaginionych". Wśród rannych Rosjan znajdował się sam dowódca Michajłowskij i kapitan Wasiijew.

Podziel się w social media!

Metryka bitwy

Data: 4 VI 1863
Lokalizacja: Sesiki
Województwo: kowieńskie
Terytorium: Ziemie zabrane
Wynik: Nierozstrzygnięta

Strony konfliktu

Powstańcy Styczniowi

Dowódcy: 

  • Albertyński
  • Kasper Małecki
  • Wacław Ibiański

 

Zaangażowane siły:  

  • Oddziały jazdy
  • Oddziały piechoty

 

Łącznie około 970 powstańców 

 

Imperium Rosyjskie

Dowódcy: 

  • Michajłowski
  • Wasiijew

 

Zaangażowane siły:  

  • Dwie kompanie piechoty (około 400 żołnierzy)

 

Mapa bitew

Zobacz także

9 VI 1863
Rudka

Oddział V Województwa Grodzieńskiego stoczył pod Rudką potyczkę z silną eskortą rosyjską. Oddział powstańczy odbił jeńców, zdobył kilka karabinów, miał…

7 III 1864
Szczecno

Pod Szczecnem starł się z nieprzyjacielem oddziałek Zaremby.

9 VII 1863
Świerże

Wycofawszy się spod Urszulina, ruszył Józef Rucki w lasy nadbużańskie celem dalszego organizowania oddziału. Tutaj pod Świerżami starł się z…