Kwilina – 21 X 1863 – (woj. krakowskie)

Przeczytanie tego artykułu zajmie < 1 minutę
Autor: Stanisław Zieliński

Zygmunt Chmieleński cofnąwszy się z Okszy do Kwiliny, gdzie stał jego tabor i podwody, na których zamierzał wyprawić piechotę, rozłożył się kwaterą w dworku. W nocy powstańczy oddział, nie spodziewający się ponownej walki, został zaatakowany przez rosyjskiego dowódcę Bentkowskiego. Piechota rosyjska napadła w nocy na 21 października 1863 r. na obóz powstańczy od strony, gdzie stały podwody wraz z piechotą. Natomiast dragoni i kozacy skradli się z drugiej strony, gdzie stały konie odpoczywającego po dziewięciogodzinnej walce oddziału.

Nagły atak oraz wspomniane wyżej blisko sto podwód, udaremniały regularną obronę zbudzonych ze snu żołnierzy, z których część uszła w kierunku lasu. Natomiast druga część, rozkwaterowana po chatach, uciekła w przeciwną stronę. Ostrzeliwany ciągle, z powodu ciemności nocy mało skutecznym ogniem, oddział zebrał się w lesie i po kilkugodzinnym marszu dotarł do Radkowa, gdzie się w ciągu dnia zebrał cały po rozsypce kwilińskiej.

Podziel się w social media!

Metryka bitwy

Data: 21 X 1863
Lokalizacja: Kwilina
Województwo: krakowskie
Terytorium: Królestwo Polskie
Wynik: Zwycięstwo Imperium Rosyjskiego

Strony konfliktu

Powstańcy Styczniowi

Dowódcy:

  • Zygmunt Chmieleński

 

Zaangażowane siły:

  • Oddział powstańczy
Imperium Rosyjskie

Dowódcy:

  • Bentkowski

 

Zaangażowane siły:

  • Oddział piechoty
  • Oddział kozaków
  • Oddział dragonów

Mapa bitew

Zobacz także

14 VII 1863
Brenica

Mianowany po zwycięstwie pod Ossą pułkownikiem, wrócił Ludwik Żychliński do Województwa Mazowieckiego, aby z rozkazu Rządu Narodowego zebrać rozbitków Władysława…

15 V 1863
Kunki

Idąc na pomoc jeździe Stanisława Lipińskiego, oddział Dobrowolskiego stoczył potyczkę na drodze do Łącka pod Kunkami. Rosjan w tej walce…

23 III 1863
Czarny Bród

Dnia 23 kwietnia 1863 r. stanęli Aleksander Andruszkiewicz i Konstanty Ramotowski między Balinką a Czarnym Brodem, gdzie dopędził ich wysłany…