Czarny Bród – 23 III 1863 – (woj. augustowskie)

Przeczytanie tego artykułu zajmie < 1 minutę
Autor: Stanisław Zieliński

Dnia 23 kwietnia 1863 r. stanęli Aleksander Andruszkiewicz i Konstanty Ramotowski między Balinką a Czarnym Brodem, gdzie dopędził ich wysłany ze Suwałk, rosyjski podpułkownik Artemiew. Kilku strzelców wstrzymało awangardę kozaczą, wnet jednak piechota w sile około czterech kompanii oskrzydliła oddział powstańczy z trzech stron. Strzelcy w liczbie 20 osób przez godzinę wytrzymywali napór nieprzyjaciela. I tutaj było trudno rozwinąć kosynierów, wobec czego Andruszewicz zmuszony był uciec przed przeważającymi siłami nieprzyjacielskimi, pozostawiając w ręku Rosjan część bagaży.

Wśród poległych znajdowali się dowódca kosynierów Andruszkiewicza, kapitan Gaube, feldfebel Borzysławski i furier Jaworski. Dowódca strzelców, kapitan Michał Pilichowski, został ranny w nogę. Gdy nie mógł ratować się ucieczką,  został napadnięty przez Rosjan od których odebrał oprócz razów z kolb, 18 pchnięć bagnetem. Został ledwo przez oficera rosyjskiego ocalonym od śmierci. Ponadto poległ okryty 28 ranami, były leśny Damski, który spieszył do obozu z bagażami. Wśród ciężko rannych uniesionych z pola walki znajdował się Feliks Mianowski, uczeń VI klasy gimnazjum łomżyńskiego, dowodzący cząstkowym oddziałem kosynierów pod Tadeuszem Wojczyńskim.

Podziel się w social media!

Metryka bitwy

Data: 23 III 1863
Lokalizacja: Czarny Bród
Województwo: augustowskie
Terytorium: Królestwo Polskie
Wynik: Zwycięstwo Imperium Rosyjskiego

Strony konfliktu

Powstańcy Styczniowi

Dowódcy: 

  • Aleksander Andruszkiewicz
  • Konstanty Ramotowski
  • Michał Pilichowski

 

Zaangażowane siły:  

  • Oddział kosynierów
  • Oddział strzelców
Imperium Rosyjskie

Dowódcy: 

  • Artemiew

 

Zaangażowane siły:  

  • Cztery kompanie piechoty (około 800 żołnierzy)

Mapa bitew

Zobacz także

27 I 1863
Czyżew

Silny oddział powstańców, dowodzony przez Władysława Cichorskiego („Zameczek”), przybył do stacji Czyżewa, gdzie starł się ze seciną dragonów 24 pułku.…

13 VI 1863
Przysucha

Dnia 13 czerwca 1863 r. Bogdan Bończa, operujący w Województwie Sandomierskim, dążąc na czele oddziałku jazdy w Województwie Krakowskie, spotkał…

4 XI 1863
Strojnów

Przez Łagów i Drugnię, ruszyli Józef Hauke Bosak i Zygmunt Chmieleński do Strojnowa, skąd wysłano podjazd do Drugni. Wobec zbliżania…