Brenica – 14 VII 1863 – (woj. mazowieckie)

Przeczytanie tego artykułu zajmie < 1 minutę
Autor: Stanisław Zieliński

Mianowany po zwycięstwie pod Ossą pułkownikiem, wrócił Ludwik Żychliński do województwa mazowieckiego, aby z rozkazu Rządu Narodowego zebrać rozbitków Władysława Kononowicza, Edmunda Sadowskiego „Nałęcza” i Topora. Tymczasem Rosjanie  tak gęsto osaczyli oddział „Dzieci Warszawskich“, że poruszanie się było niezmiernie utrudnione, gdyż wszystkie sztafety wpadły w ręce nieprzyjaciela.

14 lipca wyruszył Żychliński ku Budziszewicom, ale pod Brenicą zastąpiły mu drogę trzy seciny kozaków i jeden szwadron dragonów. Natychmiast żuawi i strzelcy rozsypali się w tyralierkę, natomiast dowódca z rezerwami udał się do lasu. Blisko trzy godziny trwała walka. Niespodzianie nowe strzały zawiadomiły powstańców o nadejściu piechoty rosyjskiej z trzema działami i konnicą i oddział został otoczonym. Wobec przemagających sił nieprzyjacielskich Żychliński nakazał odwrót. Powstał popłoch, a dowódcą sam w towarzystwie tylko kapelana, szefa sztabu, inżyniera i czterech ułanów był zmuszonym przebić się przez secinę kozaków, aby udać się w bezpieczne miejsce, gdzie począł na nowo gromadzić zupełnie rozproszony oddział. Na drugi dzień zebrało się już znowu 140 piechoty i 64 jazdy pod Pawełkiem, z którymi Żychliński wrócił do powiatu warszawskiego.

Polegli pod Brenicą między innymi podoficer żuawów Śląski - były uczeń szkoły sztuk pięknych, ojciec kilkorga dzieci, waleczny, wzór żołnierza, zginął zabiwszy kilku Rosjan. Dalecki - 17 letni młodzieniec, w kilku bitwach dzielnie prowadzący kosynierów, przybyły z Petersburga walczyć za wolność. Golian - były oficer wojsk rosyjskich.

 

Podziel się w social media!

Metryka bitwy

Data: 14 VII 1863
Lokalizacja: Brenica
Terytorium: Królestwo Polskie
Wynik: Zwycięstwo Rosjan

Strony konfliktu

Powstańcy Styczniowi
Imperium Rosyjskie

Zobacz także

22 III 1863
Kuźnica Masłowska

Z Radomska ruszył oddziałek Cieszkowskiego ku Małuszynowi, a 21 marca, zawiadomiony o zbliżaniu się znacznych sił rosyjskich , cofnął się…

21 III 1863
Igołomia

Brygadier Józef Śmiechowski, mając Józefa Miniewskiego jako szefa sztabu, objąwszy dowództwo reszty armii Mariana Langiewicza, zdziesiątkowanej przez dezercję po oddaleniu…

20 III 1863
Potok

Pułkownik Dionizy Czachowski, wyszedłszy z pod Grochowisk na czele 300 ludzi, spotkał Rosjan pod Potokiem i odparłszy, tym sposobem utorował…