Góry – 5 XI 1863 – (woj. krakowskie)

Przeczytanie tego artykułu zajmie < 1 minutę
Autor: Stanisław Zieliński

Połączywszy się w Lipie z odciętym pod Strojnowem oddziałkiem, ruszyli Józef Hauke Bosak i Zygmunt Chmieleński do Lubczy, gdzie wzmocnieni zostali nowoutworzonym oddziałkiem 100 ochotników Cywińskiego. Postępująca od Strojnowa rosyjska awangarda Taubego rozłożyła się na noc w pobliskich Górach.

O świcie uderzono na Góry, lecz Rosjanie już opuścili wieś idąc ku Lubczy. Tam nie zastawszy powstańców, wrócili do Gór, gdzie doszło do małego starcia forpocztowego, bitwy bowiem Bosak tutaj przyjąć nie mógł, gdyż Rosjan było trzy razy więcej, a oddział powstańczy składał się tylko z jazdy. Wycofawszy się, udali się Bosak i Chmieleński w góry Świętokrzyskie i lasy Iłżeckie do rozlokowanej tam piechoty, Rzepeckiemu z kawalerią polecając pozostać w Województwie Krakowskim.

Podziel się w social media!

Metryka bitwy

Data: 5 XI 1863
Lokalizacja: Góry
Województwo: krakowskie
Terytorium: Królestwo Polskie
Wynik: Nierozstrzygnięta

Strony konfliktu

Powstańcy Styczniowi

Dowódcy:

  • Józef Hauke Bosak
  • Zygmunt Chmieleński
  • Cywiński

 

Zaangażowane siły:

  • Oddział jazdy
Imperium Rosyjskie

Dowódcy:

  • Taube

 

Zaangażowane siły:

  • Brak danych

Mapa bitew

Zobacz także

21 III 1863
Kleczew

W lasach koło Kleczewa rosyjska kolumna Wittgensteina stoczyła forpocztową utarczkę z 30 powstańcami z oddziału Kazimierza Mielęckiego, którzy po krótkiej…

12 IV 1863
Bielaniszki

Naczelnikiem Wojskowym Powiatu Szawelskiego został mianowany były oficer kaukaski Jan Staniewicz ("Pisarski"), który z dwoma braćmi brał udział w Powstaniu…

28 VI 1863
Drążdżewo

Korzystając z zaprzestania ognia ze strony nieprzyjaciela, Józef Trąmpczyński wzmocnił uszkodzone podczas całodziennego bombardowania szańce. Pracowano całą noc, a tymczasem…