Góry – 5 XI 1863 – (woj. krakowskie)

Przeczytanie tego artykułu zajmie < 1 minutę
Autor: Stanisław Zieliński

Połączywszy się w Lipie z odciętym pod Strojnowem oddziałkiem, ruszyli Józef Hauke Bosak i Zygmunt Chmieleński do Lubczy, gdzie wzmocnieni zostali nowoutworzonym oddziałkiem 100 ochotników Cywińskiego. Postępująca od Strojnowa rosyjska awangarda Taubego rozłożyła się na noc w pobliskich Górach.

O świcie uderzono na Góry, lecz Rosjanie już opuścili wieś idąc ku Lubczy. Tam nie zastawszy powstańców, wrócili do Gór, gdzie doszło do małego starcia forpocztowego, bitwy bowiem Bosak tutaj przyjąć nie mógł, gdyż Rosjan było trzy razy więcej, a oddział powstańczy składał się tylko z jazdy. Wycofawszy się, udali się Bosak i Chmieleński w góry Świętokrzyskie i lasy Iłżeckie do rozlokowanej tam piechoty, Rzepeckiemu z kawalerią polecając pozostać w Województwie Krakowskim.

Podziel się w social media!

Metryka bitwy

Data: 5 XI 1863
Lokalizacja: Góry
Województwo: krakowskie
Terytorium: Królestwo Polskie
Wynik: Nierozstrzygnięta

Strony konfliktu

Powstańcy Styczniowi

Dowódcy:

  • Józef Hauke Bosak
  • Zygmunt Chmieleński
  • Cywiński

 

Zaangażowane siły:

  • Oddział jazdy
Imperium Rosyjskie

Dowódcy:

  • Taube

 

Zaangażowane siły:

  • Brak danych

Mapa bitew

Zobacz także

15 VI 1863
Lututów

W lasach węglewskich formował się oddziałek powstańczy. Przeciw niemu wyruszyły dwie kolumny rosyjskie, mianowicie pułkownika Tarasenkowa z Kalisza w sile…

25 IX 1863
Skoszewy

Michał Zieliński z Bronisławskim i Władysław Orłowski niewiele mieli czasu na spoczynek w Skoszewach, gdyż niebawem ukazała się awangarda rosyjska,…

1 II 1863
Józefów

Obawiając się napadu ruchliwego Henryka Gramowskiego, Rosjanie poprzez ściągnięcie z różnych punktów celników powiększyli załogę, która składała się ze 150…