Tomaszów – 1 II 1863 – (woj. lubelskie)

Przeczytanie tego artykułu zajmie < 1 minutę
Autor: Stanisław Zieliński

Obawiając się napadu ruchliwego Henryka Gramowskiego, Rosjanie przez ściągnięcie z różnych punktów celników powiększyli załogę, która składała się ze 150 kozaków i straży granicznej. Kasę komory wywieziono do Zamościa a rosyjska załoga zamknęła się w koszarach. Oddziałek Gramowskiego liczący 40 ludzi zbliżył się pod miasto, a posprzątawszy przednie straże, podsunął się pod koszary i rozpoczął ogień, któremu gęsto odpowiadali Rosjanie.

Z powodu nocy tudzież nie znając sił przeciwnika, Gramowski wstrzymał strzelanie i rozłożył się pod miastem. W tej krótkiej rozprawie Rosjanie mieli stracić kilkunastu kozaków zabitych i kilku rannych.

Polacy ponieśli bardzo bolesną stratę, gdyż w liczbie trzech poległych był sam dowódca Gramowski oraz Koziejewski i piekarz nieznany z nazwiska. Rosjanie po odejściu powstańców różnymi drogami wymknęli się i ulokowali się aż w Zdanowie. Oddział zaś powstańczy, dowodzony teraz przez Feliksa Waleriana Piaseckiego, wkroczył na drugi dzień do miasta i ogłosił Rząd Narodowy.

Podziel się w social media!

Metryka bitwy

Data: 1 II 1863
Lokalizacja: Józefów
Terytorium: Królestwo Polskie
Wynik: Nierozstrzygnięta

Strony konfliktu

Powstańcy Styczniowi
Imperium Rosyjskie

Zobacz także

22 III 1863
Kuźnica Masłowska

Z Radomska ruszył oddziałek Cieszkowskiego ku Małuszynowi, a 21 marca, zawiadomiony o zbliżaniu się znacznych sił rosyjskich , cofnął się…

21 III 1863
Igołomia

Brygadier Józef Śmiechowski, mając Józefa Miniewskiego jako szefa sztabu, objąwszy dowództwo reszty armii Mariana Langiewicza, zdziesiątkowanej przez dezercję po oddaleniu…

20 III 1863
Potok

Pułkownik Dionizy Czachowski, wyszedłszy z pod Grochowisk na czele 300 ludzi, spotkał Rosjan pod Potokiem i odparłszy, tym sposobem utorował…