Lututów – 15 VI 1863 – (woj. kaliskie)

Przeczytanie tego artykułu zajmie < 1 minutę
Autor: Stanisław Zieliński

W lasach węglewskich formował się oddziałek powstańczy. Przeciw niemu wyruszyły dwie kolumny rosyjskie, mianowicie pułkownika Tarasenkowa z Kalisza w sile trzech kompanii piechoty i szwadronu jazdy z czterema działami, oraz pułkownika Pomarancowa z Wielunia: cztery kompanie piechoty, 50 kozaków i 30 objeszczyków. Oddziałek powstańczy dnia 14 czerwca 1863 r., cofając się z Węglewic przed Tarasenkowern, wycofał się do Lutułowa. Po południu dnia następnego Rosjanie zbliżyli się na strzał karabinowy pod obóz znużonego oddziału. Wtedy powstańcy rozdzielili się na dwie części. Garść z Tatarem na czele mając po pięć nabojów na żołnierza, postanowiła przebić się i ratować w ten sposób broń i ludzi. Tym samym Tatar przywitawszy rotowym ogniem otaczającą już prawe skrzydło konnicę rosyjską, otworzył sobie przejście i przerżnął się w głąb lasu.

Na miejscu pozostał Antoni Korytyński ze 120 ludźmi, głównie kosynierami, mając przeciw sobie siedem kompanii piechoty z czterema działami i jazdę. Korytyński rzucił się na szeregi rosyjskie, ale opór wszelki wobec dziesięćkroć liczniejszego nieprzyjaciela był niepodobieństwem. Część oddziału, rzuciwszy broń, prosiła o pardon. Odpowiedź oficerów dowodzących tłuszczą Rosjan była: wyciąć w pień. Na placu boju, raczej rzezi, zostawili Rosjanie 64 zamordowanych i 46 strasznie poranionych powstańców, czterech wzięli do niewoli. Tak zabitych jak i rannych obdarto do naga. Ani jeden z trupów i rannych nie miał mniej niż cztery rany, nie licząc postrzałowych. U wszystkich były znaki uderzeń kolbami, wielu miało gardła poderżnięte. Z rannych przeniesionych do dworu pani Taczanowskiej, w pierwszych czterdziestu godzinach 11 zmarło, wśród nich był Korytyński. Między poległymi znajdował się jeden z Unrugów.

Zniesiony oddziałek składał się z włościan i mieszczan małych miasteczek. Pogrzeb pomordowanych odbył się przy licznym udziale włościan okolicznych i asystencji 40 księży.

____________________________________

Objeszczyk - żołnierz rosyjskiej straży granicznej

Podziel się w social media!

Metryka bitwy

Data: 15 VI 1863
Lokalizacja: Lututów
Województwo: kaliskie
Terytorium: Królestwo Polskie
Wynik: Zwycięstwo Imperium Rosyjskiego

Strony konfliktu

Powstańcy Styczniowi

Dowódcy:

  • Tatar
  • Antoni Korytyński

 

Zaangażowane siły:

  • Oddział powstańczy (120 powstańców)

 

Imperium Rosyjskie

Dowódcy:

  • Tarasenkow
  • Pomarancow

 

Zaangażowane siły:

  • Siedem kompanii piechoty (około 1400 żołnierzy)
  • Oddział kozaków (50 żołnierzy)
  • Szwadron jazdy (około 150 żołnierzy)
  • Oddział objeszczyków (30 żołnierzy)
  • Cztery działa

 

Łącznie ponad 1630 żołnierzy 

Mapa bitew