Skoszewy – 25 IX 1863 – (woj. mazowieckie)

Przeczytanie tego artykułu zajmie < 1 minutę
Autor: Stanisław Zieliński

Michał Zieliński z Bronisławskim i Władysław Orłowski niewiele mieli czasu na spoczynek w Skoszewach, gdyż niebawem ukazała się awangarda rosyjska, złożona ze 100 kozaków kubańskich i 40 kozaków dońskich oddziału Zankisowa. Powstańcy wyruszyli ze Skoszew, lecz tuż za wsią uderzyli na nich kozacy. Gdy po chwili nadeszła rosyjska piechota i ogniem tyralierskim poczęła prażyć jazdę polską, ta została zmuszona uciekać do Dobieszkowa, tracąc trzech zabitych i rannych rannych, których przez Rosjan obdartych z odzienia, później znaleziono i zabrano.

Pod młynem w Dubieszkowie, Michał Zieliński zatrzymał się, aby stawić opór, lecz zmieszana jazda poczęła cofać się w nieładzie do Strykowa. Szesnastu powstańców legło pod Dubieszkowem, przeważnie dobitych, w tym trzech było z poderżniętymi kindżałem gardłami. 11 rannych nie zdołali Rosjanie dobić. W Strykowie dopiero udało się Zielińskiemu i Orłowskiemu wstrzymać część jazdy powstańczej. Flankierzy rozpoczęli ogień przeciw jeździe rosyjskiej, po czym powoli oddział począł się cofać do lasku, niedaleko od Woli Błędowej, skąd ruszył ku Sobocie. Rosjanie ruszyli zaś do Byszew, gdzie nad ranem przybyło jeszcze pięć kompani piechoty i 400 jazdy.

Straty obustronne były znaczne. Prócz wymienionych poległ porucznik doktor Lucjan Szmid - adiutant Zielińskiego. Ranny był Karol Kosiński. Część oddziału poszła w rozsypkę. Niemniej dotkliwe ponieśli straty Rosjanie, mając między innymi rannego sułtana Mahometa Gireja, ale odbili powstańcom pojmanych pod Żdżarami porucznika Lysandra, felczera i doktora Łatynsera. Lekarz ten własnymi piersiami zastawiał rannych powstańców i opatrywał podczas boju.

Podziel się w social media!

Metryka bitwy

Data: 25 IX 1863
Lokalizacja: Skoszewy
Województwo: mazowieckie
Terytorium: Królestwo Polskie
Wynik: Zwycięstwo Imperium Rosyjskiego

Strony konfliktu

Powstańcy Styczniowi

Dowódcy:

  • Michał Zieliński
  • Bronisławski
  • Władysław Orłowski

 

Zaangażowane siły: 

  • Oddziały jazdy
Imperium Rosyjskie

Dowódcy:

  • Brak danych

 

Zaangażowane siły: 

  • Oddział kozaków kubańskich (100 żołnierzy)
  • Odział kozaków dońskich (40 żołnierzy)

 

Łącznie około 140 żołnierzy 

 

Mapa bitew

Zobacz także

17 I 1864
Lubinie

Otrzymawszy doniesienie, że rosyjski pułkownik Michał Piotrowicz Suchonin idzie z Opatowa do Kielc, wysłał Józef Hauke Bosak dnia 14 stycznia…

12 IV 1863
Golędzinów

W Golędzinowie powstańcy napadli na patrol kozacki, a zniósłszy go doszczętnie, uciekli w inną okolicę.

21 IV 1863
Borzymin

Rozpuściwszy swój oddział udał się Zygmunt Padlewski do Warszawy, aby otrzymać misję w Województwie Lubelskim. Rząd jednak odmówił mu i…