Cytowiany – 7 IV 1863 – (woj. kowieńskie)

Przeczytanie tego artykułu zajmie < 1 minutę
Autor: Stanisław Zieliński

Naczelnik Wojenny Powiatu Rosieńskiego, Zygmunt Cytowicz, zgromadził pod Cytowianami oddział około 250 ludzi. Rosjanie, zawiadomieni o organizującym się oddziale, wyruszyli na niego trzema kolumnami z Lidowian i Szydłowa. Dowódca powstańczy wysłał w zasadzkę Pawła Cytowieża przeciw jednej z kolumn.

Rosjanie, po krótkiej wymianie strzałów cofnęli się, lecz wnet zawrócili i uderzywszy na lewe skrzydło, dowodzone przez Ciszkiewicza, który ze swoim oddziałem połączył się z Cytowiczem, rozproszyli je i wdarli się do środka obozu powstańczego. Cytowicz rzucił się z kosynierami na nieprzyjaciela, ale ogień rosyjski rozproszył kolumnę, dowódca zaś sam poległ, przeszyty kilkunastu kulami. Z rozproszonego oddziału dowódca kawalerii, włościanin Pujdok, zebrał 30 ludzi i doprowadził do Tomasza Kuszłejki i Gedgowda Mamerta. Ciszkiewicz zdołał ujść i już w ruchu zbrojnym nie brał udziału.

Bolesław Dłuski, który będąc o półtorej mili, pragnął przyjść Cytowiczowi na pomoc, musiał niestety zdać dowództwo swego oddziału Kuszłejce, gdyż wezwany był do natychmiastowego stawienia się osobiście w Wilnie. Rosjanami pod Cytowianami dowodzili major Łowszyn i pułkownik Bożerjanow, mający razem cztery kompanie piechoty i trzy szwadrony huzarów.

Podziel się w social media!

Metryka bitwy

Data: 7 IV 1863
Lokalizacja: Cytowiany
Województwo: kowieńskie
Terytorium: Ziemie zabrane
Wynik: Zwycięstwo Imperium Rosyjskiego

Strony konfliktu

Powstańcy Styczniowi

Dowódcy: 

  • Zygmunt Cytowicz
  • Cieszkiewicz
  • Paweł Cytowież

 

Zaangażowane siły:  

  • Oddział kosynierów
  • Oddział jazdy
Imperium Rosyjskie

Dowódcy: 

  • Łowszyn
  • Bożerjanow

 

Zaangażowane siły:  

  • Cztery kompanie piechoty (około 800 żołnierzy)
  • Trzy szwadrony huzarów (około 450 żołnierzy)

 

Łącznie około 1250 żołnierzy 

Mapa bitew

Zobacz także

2 IX 1863
Biłgoraj

Spod Ireny pociągnął oddział Kajetana Cieszkowskiego przez lasy pod Biłgoraj. Za nim pułkownik Gieorgij Miednikow posłał dwie kompanie z dwoma…

6 I 1864
Uścimów

Major Bogusław Ejtminowicz, odcięty pod Ossową, przybywszy z piechotą do Żylina, rozdzielił oddziałek na części. Zatrzymawszy jedną kompanię przy sobie,…

24 I 1863
Kurów

W Kurowie, połączony z oddziałem Antoniego Zdanowicza, przez kilka dni organizował się Leon Frankowski, nie zaczepiany przez silne załogi pobliskich…