Uścimów – 6 I 1864 – (woj. podlaskie)

Przeczytanie tego artykułu zajmie 2 min.
Autor: Stanisław Zieliński

Major Bogusław Ejtminowicz, odcięty pod Ossową, przybywszy z piechotą do Żylina, rozdzielił oddziałek na części, a zatrzymawszy jedną kompanię przy sobie, ruszył z nią do Uścimowa, ochraniany przez oddział konny majora Ponińskiego i dwa plutony konnicy litewskiej. 6 stycznia stanął wraz z Józefem Lenieckim w Uścimowie.

Przeciw Ejtminowiczowi wyruszył w lasy zezulińskie rosyjski major Buchner i z rana tegoż dnia napadł na powstańców w Uścimowie. Napad tak był nagły, że konnica rosyjska wpadła do obozu razem z widetami polskimi — i zastała powstańców jedzących. Jazda, której było około setki (piechoty było do 140 osób) w tej chwili dosiadła koni i pod ogniem nieprzyjacielskim uformowała się koło kościoła, a kompania piesza zajęła furmanki.

Okrywszy flankierami furmanki, ruszono pospiesznie do Jedlanki w las parczewski. Jednak dragoni rzucili się naprzód, by zastąpić powstańcom w marszu. Wtedy Poniński ściągnął Bankierów i przypuścił szarżę na konnicę zachodzącą drogę. Szarża powiodła się i zmusiła Rosjan do cofnięcia się aż do swojej piechoty, skąd sypnął się ogień ku powstańcom i nowy oddział jazdy wysunął się przeciw Ponińskiemu.

Dotarłszy do Jedlanki, powstańcy skupili się w ciasnym wejściu i żołnierze rosyjscy dopadli ich, ciężko ostrzeliwując. Jeszcze raz powstańcza konnica ruszyła na nieprzyjaciela, ale wnet cofnęła się. Jak kto mógł w kompanii pieszej, ratował się ucieczką do lasu. Poniński, spadłszy z konia, znajdując się jakiś czas pod kopytami koni nieprzyjacielskich. Cudownie prawie ocalał, a wydobywszy się, połączył się z oddziałem.

Ejtminowicz, znajdując się na tyle konnicy, osłabiony cierpieniem fizycznym i moralnym, również spadłszy z konia, obskoczony przez dragonów rosyjskich, gdy konia dosiąść nie mógł — zginął — nie wiadomo czyli się sam zastrzelił, czy też był zabity. O pięć wiorst pod Parczewem wstrzymał Buchner dalszy pościg, rozproszywszy powstańców, którzy stracili 17 zabitych i 20 rannych wziętych do niewoli. Poległ prócz Bogusława Ejtminowicza, Świeżyriski, byłego oficer wojsk rosyjskich. Nad niedobitkami piechoty litewskiej objął dowództwo Józef Leniecki.

Podziel się w social media!

Metryka bitwy

Data: 6 I 1864
Lokalizacja: Uścimów
Terytorium: Królestwo Polskie
Wynik: Zwycięstwo Rosjan

Strony konfliktu

Powstańcy Styczniowi
Imperium Rosyjskie

Zobacz także

22 III 1863
Kuźnica Masłowska

Z Radomska ruszył oddziałek Cieszkowskiego ku Małuszynowi, a 21 marca, zawiadomiony o zbliżaniu się znacznych sił rosyjskich , cofnął się…

21 III 1863
Igołomia

Brygadier Józef Śmiechowski, mając Józefa Miniewskiego jako szefa sztabu, objąwszy dowództwo reszty armii Mariana Langiewicza, zdziesiątkowanej przez dezercję po oddaleniu…

20 III 1863
Potok

Pułkownik Dionizy Czachowski, wyszedłszy z pod Grochowisk na czele 300 ludzi, spotkał Rosjan pod Potokiem i odparłszy, tym sposobem utorował…