Uścimów – 6 I 1864 – (woj. podlaskie)

Przeczytanie tego artykułu zajmie 2 min.
Autor: Stanisław Zieliński

Major Bogusław Ejtminowicz, odcięty pod Ossową, przybywszy z piechotą do Żylina, rozdzielił oddziałek na części. Zatrzymawszy jedną kompanię przy sobie, ruszył z nią do Uścimowa, ochraniany przez oddział konny majora Ponińskiego i dwa plutony konnicy litewskiej. 6 stycznia 1864 r. stanął wraz z Józefem Lenieckim w Uścimowie.

Przeciw Ejtminowiczowi wyruszył w lasy zezulińskie rosyjski major Buchner i z rana tegoż dnia, napadł na powstańców w Uścimowie. Napad tak był nagły, że konnica rosyjska wpadła do obozu razem z widetami polskimi — i zastała powstańców jedzących. Jazda, której było około setki (piechoty było do 140 osób) w tej chwili dosiadła koni i pod ogniem nieprzyjacielskim uformowała się koło kościoła, a kompania piesza zajęła furmanki.

Okrywszy flankierami furmanki, ruszono pospiesznie do Jedlanki w las parczewski. Jednak rosyjscy dragoni rzucili się naprzód, by zastąpić powstańcom w marszu. Wtedy Poniński ściągnął flankierów i przypuścił szarżę na nieprzyjacielską konnicę zachodzącą drogę. Szarża powiodła się i zmusiła Rosjan do cofnięcia się aż do swojej piechoty, skąd sypnął się ogień ku powstańcom i nowy oddział jazdy wysunął się przeciw Ponińskiemu. Dotarłszy do Jedlanki, powstańcy skupili się w ciasnym wejściu i żołnierze rosyjscy dopadli ich, ciężko ostrzeliwując.

Jeszcze raz powstańcza konnica ruszyła na nieprzyjaciela, ale wnet cofnęła się. Jak kto mógł w kompanii pieszej, ratował się ucieczką do lasu. Poniński, spadłszy z konia, znajdował się jakiś czas pod kopytami koni nieprzyjacielskich. Cudownie prawie ocalał, a wydobywszy się, połączył się z oddziałem. Ejtminowicz, znajdując się na tyle konnicy, osłabiony cierpieniem fizycznym i moralnym, również spadłszy z konia, obskoczony przez dragonów rosyjskich, gdy konia dosiąść nie mógł — zginął — nie wiadomo czyli się sam zastrzelił, czy też był zabity. O pięć wiorst pod Parczewem wstrzymał major Buchner dalszy pościg, rozproszywszy powstańców, którzy stracili 17 zabitych i 20 rannych wziętych do niewoli.

Oprócz Bogusława Ejtminowicza, poległ Świeżyński, były oficer wojsk rosyjskich. Nad niedobitkami piechoty litewskiej objął dowództwo Józef Leniecki.

____________________________________

Wiorsta - dawna rosyjska jednostka drogowych miar długości (zwykle drogi). Około 1,0668 km.

Podziel się w social media!

Metryka bitwy

Data: 6 I 1864
Lokalizacja: Uścimów
Województwo: podlaskie
Terytorium: Królestwo Polskie
Wynik: Zwycięstwo Imperium Rosyjskiego

Strony konfliktu

Powstańcy Styczniowi

Dowódcy:

  • Bogusław Ejtminowicz
  • Józef Lenicki

 

Zaangażowane siły: 

  • Oddział piechoty (140 powstańców)
  • Oddział jazdy (100 powstańców)

 

Łącznie około 240 powstańców 

Imperium Rosyjskie

Dowódcy:

  • Buchner

 

Zaangażowane siły: 

  • Oddział dragonów
  • Oddział piechoty

Mapa bitew

Zobacz także

31 V 1863
Borowiec

Niedaleko Lipicy, Edmund Callier rozdzielił swoje siły i zostawił pułkownika Słupskiego wraz z dowódcą III. oddziału Stanisławem Szumlańskim przy furgonach,…

3 IX 1863
Strzelcowizna

Przebywając w okolicy Augustowa z oddziałem 300 ludzi, tak świeżych ochotników, jak też rozbitków z innych oddziałów, pułkownik Konstanty Ramotowski,…

12 VIII 1863
Drobin

Oddział jazdy Dionizego Cetkowskiego, uwijający się od kilku dni na pograniczu powiatów płockiego i przasnyskiego i ciągle powiększający się, zmęczony…