Wystawa „Powstali 1863-64” w Busku-Zdroju

Podziel się w social media!

Przeczytanie tego artykułu zajmie 2 min.

Plenerowa wystawa zorganizowana z okazji 160. rocznicy Powstania Styczniowego będzie prezentowana w Busku Zdroju!

Multimedialną wystawa Muzeum Historii Polski „Powstali 1863–64” będzie można oglądać od 12 do 22 lipca na terenie zielonym Buskiego Samorządowego Centrum Kultury w Busku-Zdroju.

Ekspozycja w polskiej, angielskiej i litewskiej wersji językowej składa się z dwóch części. Pierwsza z nich to historia powstania 1863–1864 przedstawiona w szesnastu pawilonach.  Początkiem opowieści są przedstyczniowe manifestacje, w dalszej części zwiedzający poznają m.in. przebieg walk, udział w nich wybranych postaci i grup społecznych, doniesienia światowej prasy, biżuterię patriotyczną czy powstańczą modę. Do opowiedzenia o powstaniu wykorzystywane są wspomnienia, relacje, archiwalne dokumenty, zdjęcia, grafiki czy fragmenty prasy z epoki. Podczas zwiedzania widzowie – zwłaszcza ci najmłodsi – będą mieli także okazję ułożyć wielkoformatowe puzzle czy zebrać komplet odbitek powstańczych pieczęci.

W kolejnej części wystawy znajduje się multimedialna kopuła, gdzie pokazywana jest animacja prezentująca wybrane zagadnienia z okresu Powstania Styczniowego. Obrazy i dźwięki tworzą tu barwną, pełną zwrotów akcji opowieść o zrywie i pozwalają zwiedzającym przenieść się na chwilę w czasy insurekcji.

19 lipca wystawie będą towarzyszyć działania edukacyjne z atrakcjami dla dzieci i młodzieży, w której uczestnicy zostaną zaproszeni do stworzenia kolarzy historycznych, czy udziału w quizach o Powstaniu Styczniowym.

Bezpłatne materiały edukacyjne oraz szczegóły dostępne na stronie: www.powstanie1863-64.pl

 

Zapraszamy na wernisaż ekspozycji, który odbędzie się 12 lipca (piątek) o godzinie 14:00 na terenie zielonym Buskiego Samorządowego Centrum Kultury przy al. Adama Mickiewicza 22 w Busku-Zdroju.

 

W dniu wernisażu odbędzie się także prezentacja wirtualnej mapy bitew i potyczek, które toczyły się na ziemiach Królestwa Polskiego, Litwy oraz Rusi w latach 1863-1864. Opis powstańczych zmagań został oparty na dziele Stanisława Zielińskiego z 1913 roku, który jako pierwszy podjął się opracowania wszystkich walk Powstania Styczniowego. Lasy, pola i łąki, ale także wsie i małe miasteczka stanowiły arenę walk ponad 1200 starć. Prezentowana mapa umożliwia wirtualną podróż, podczas której można samodzielnie odkrywać, czy w najbliższej okolicy zamieszkania, miały miejsce powstańcze zmagania. Mapa umożliwia także podążanie szlakiem najsłynniejszych dowódców powstańczych.

 

Współorganizatorzy prezentacji wystawy w Busku-Zdroju: Muzeum Historii Polski oraz Buskie Samorządowe Centrum Kultury

 

Wystawa czynna w dniach 12-22 lipca 2024 r. w godzinach 10:00 – 18:00

Kuratorzy wystawy: Wojciech Kalwat, Sebastian Pawlina

Realizacja: Studio projektowe Sowa-Szenk

Projekt graficzny: Marta Maria Madej

Organizator: Muzeum Historii Polski

Współorganizatorzy: Buskie Samorządowe Centrum Kultury

Patroni medialni: Portal Busko.com.pl, Portal Busko.pl, Portal halobusko.pl, Telewizja Ponidzie

Darczyńca: Bank Pekao S.A

Zobacz także

12 VII - 22 VII 2024

Plenerowa wystawa zorganizowana z okazji 160. rocznicy Powstania Styczniowego będzie prezentowana w Busku Zdroju! Multimedialną wystawa Muzeum Historii Polski „Powstali…

06 VI - 06 VII 2024

Plenerowa wystawa zorganizowana z okazji 160. rocznicy Powstania Styczniowego będzie prezentowana na placu przed Pomnikiem Pamięci Żołnierzy Armii Krajowej podokręgu…

24 V - 2 VI 2024

Plenerowa wystawa zorganizowana z okazji 160. rocznicy Powstania Styczniowego będzie prezentowana na dziedzińcu Muzeum Wojskowego im. Witolda Wielkiego w Kownie.…