Wystawa „A mundury ich były szaraczkowe. Śladami Powstania Styczniowego w powiecie kaliskim”

Podziel się w social media!

Przeczytanie tego artykułu zajmie 2 min.
Autor: materiały organizatora

„A mundury ich były szaraczkowe. Śladami Powstania Styczniowego w powiecie kaliskim”, to tytuł wystawy, na którą wszystkich mieszkańców zaprasza Muzeum Historii Przemysłu w Opatówku.

Uroczyste otwarcie ekspozycji odbędzie się 25 lutego 2023 r. – w 160. rocznicę potyczki Józefa Oksińskiego w Opatówku, o godzinie 14.00, uświetni koncert pieśni patriotycznych w wykonaniu trójki wspaniałych artystów Teatru Wielkiego z Łodzi: Agnieszki Makówki (mezzosopran) i Przemysława Reznera (baryton) przy akompaniamencie na fortepianie Marcina Wernera.

Realizacja wystawy jest drugim z ośmiu przedsięwzięć, które zaplanowaliśmy na ten rok, aby uczcić 160. rocznicę Powstania Styczniowego. Jej założeniem jest przybliżenie i upamiętnienie Powstania Styczniowego w kontekście historii regionalnej, wpisanej w historię narodową. Zbudowana będzie z czterech części:

1. Przed wybuchem powstania.

2. Pod sztandarem Orła, Pogoni i Michała Archanioła.

3. Represje popowstańcze.

4. Opieka nad weteranami Powstania Styczniowego.

Jej osnowę stanowić będą fotografie i dokumenty archiwalne obrazujące osoby i wydarzenia z Powstania Styczniowego w Kaliszu i powiecie kaliskim. Nie zabraknie kilku pamiątek ze zbiorów prywatnych. Niewątpliwą atrakcją będzie kolekcja biżuterii powstańczej oraz replika czarnej sukienki z okresu Żałoby Narodowej, elementy umundurowania, uzbrojenia, replika chorągwi przygotowanej przez Izraelitki kaliskie dla oddziału Edmunda Taczanowskiego w Kosmowie, czy ołowiane kule i medaliki wydobyte na miejscu bitwy pod Koźminkiem. Całości dopełnią współczesne fotografie mogił powstańczych, wykonane przez uczniów V LO im. Jana III Sobieskiego w Kaliszu. Są one efektem projektu realizowanego w szkole z okazji 160. rocznicy Powstania Styczniowego.

Pochodzenie obiektów na wystawie:

- kolekcja biżuterii i pamiątek z Powstania Styczniowego pana Grzegorza Szczurka;

- Muzeum na Jasnej Górze;

- Muzeum Historii Polskiego Ruchu Ludowego w Warszawie;

- Muzeum POLIN;

- Archiwum Państwowe w Kaliszu;

- Muzeum Okręgowe Ziemi Kaliskiej w Kaliszu;

- Publiczna Gminna Biblioteka im. Braci Gillerów w Opatówku;

- Muzeum Historii Fotografii w Krakowie;

- Stowarzyszenie Regionalna Grupa Historyczna Schondorf z Liskowa;

- Izba Tradycji i Grupy Rekonstrukcji Historycznej 25. Dywizji Piechoty w Cekowie Kolonii;

- Miejska Biblioteka Publiczna im. A. Asnyka w Kaliszu;

- mieszkańcy Kalisza i powiatu kaliskiego: Jadwiga Miluśka – Stasiak, Barbara Sulwińska, Grzegorz Wejman, Marta Wolarz, Dariusz Pawelec.

- fotografie mogił powstańczych wykonane przez uczniów V LO im. Jana III Sobieskiego w Kaliszu.

Prezentowane treści uwiecznione zostaną w informatorze wystawy. Przygotowane zostały także bezpłatne lekcje muzealne dla uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Wystawa będzie prezentowana w Opatówku w okresie od 25 lutego do 18 czerwca 2023 roku. Na wszystkie wydarzenia z nią związane wstęp jest wolny.

Realizujemy ten projekt w partnerstwie z Archiwum Państwowym w Kaliszu, Stowarzyszeniem „LGD7 – Kraina Nocy i Dni”, Stowarzyszeniem Ludzi Dobrej Woli Ziemi Kaliskiej, Polskim Towarzystwem Historycznym Oddział w Kaliszu, III Liceum Ogólnokształcącym im. M. Kopernika w Kaliszu, ZHP Hufiec Powiatu Kaliskiego, Gminnym Centrum Kultury w Koźminku.

Dofinansowano ze środków Biura „Niepodległa” w ramach Projektu Dotacyjnego „Powstanie Styczniowe 1863–1864”.

Zobacz także

25 IV-19 V 2024

Plenerowa wystawa zorganizowana z okazji 160. rocznicy Powstania Styczniowego będzie prezentowana na dziedzińcu Muzeum Narodowego – Pałacu Wielkich Książąt Litewskich…

9 IV-14 VI 2024

Mieszkańcy Rzeszowa oraz turyści będą mieli okazję zapoznać się z historią Powstania Styczniowego na ziemi rzeszowskiej dzięki wystawie plenerowej „Wolność…

10 III 2024

Pokaz filmu dokumentalnego "𝗟𝗲𝗴𝗲𝗻𝗱𝗮 𝗞𝗮𝘀𝘁𝘂𝘀𝗶𝗮 𝗞𝗮𝗹𝗶𝗻𝗼𝘄𝘀𝗸𝗶𝗲𝗴𝗼"! Już w najbliższą niedzielę 𝟭𝟬 𝗺𝗮𝗿𝗰𝗮 𝗼 𝗴𝗼𝗱𝘇𝗶𝗻𝗶𝗲 𝟭𝟲.𝟬𝟬 w Muzeum Historii Polski na warszawskiej…