Warsztaty gry wielkoformatowej w Pińczowie

Podziel się w social media!

Przeczytanie tego artykułu zajmie 2 min.
Autor: materiały organizatora

Za nami dwa dni warsztatów projektowania gry wielkoformatowej przez młodzież i Good Games, zorganizowanych w ramach projektu „Bitwy i potyczki Powstania Styczniowego na Ponidziu. Szlak bojowy rotmistrza Jana Newlina Mazarakiego”.

Prowadzące warsztaty: trenerka Justyna Dominiak, wspierana przez Natalię Kościńską i Martę Romaniuk – czyli mocny zespół Good Games, przekazały nam kompleksową i praktyczną wiedzę jak tworzyć gry planszowe i terenowe.

Warsztaty rozpoczęły się od praktyki, czyli kilku gier integracyjnych, których zadaniem było pobudzenie kreatywności i ułatwienie współpracy. Następnie młodzież w czasie dyskusji wskazała elementy gier planszowych, które należy wziąć pod uwagę przy projektowaniu własnej gry. Ważnym etapem było wskazanie cech charakterystycznych dla gier wielkoformatowych – czyli ich rozmiaru i sposobu angażowania graczy w rozgrywkę.

Trenerka zaprezentowała młodzieży różne rodzaje planszówek – uczestnicy rozegrali kilka partii, po czym omówili wady i zalety każdej z nich. Na tej podstawie drugiego dnia warsztatów młodzi ludzie opracowali w grupach własne mechaniki gier osadzonych w kontekście Powstania Styczniowego.

Ważnym elementem warsztatów było także projektowanie fabuły – nieodzownego elementu każdej dobrej gry. Po krótkim wykładzie prowadzonym przez Roberta Karpińskiego z Biblioteki Pedagogicznej na temat przebiegu Powstania Styczniowego na Ponidziu, młodzi ludzie stworzyli wyjątkowe opisy swoich gier. Ostatnim etapem warsztatów było wymyślenie tytułu: każda z grup złożyła swoją propozycję, a następnie je omówili. Efekty pracy w czasie warsztatów będzie można podziwiać już 18 marca!

Celem gry jest popularyzacja wiedzy na temat Powstania Styczniowego w sposób aktywizujący i atrakcyjny. Nowa fabuła gry, inspirowana wydarzeniami bitwy pod Grochowiskami, pozwoli poznać historię lokalną oraz ogóle zagadnienia związane z powstaniem, m.in. udziałem i pracą kobiet na rzecz powstania, władz powstańczych, wielonarodowość jego uczestników, powstańczej prasy czy powtarzającego się w kulturze symbolu Polonii.

Dziękujemy szkołom z Gminy Pińczów, które zgłosiły się do udziału, a młodzieży za zaangażowanie i super energię na warsztatach. Grali z nami:

- Szkoła Podstawowa w Brześciu;

- Szkoła Podstawowa nr 1 w Pińczowie;

- Liceum Ogólnokształcące im. Hugona Kołłątaja w Pińczowie.

Warsztaty dofinansowano ze środków Biura Niepodległa w ramach Programu Dotacyjnego "Powstanie Styczniowe 1863–1864". Wkład własny do projektu zabezpieczyła Gmina Pińczów.

Zobacz także

Grupa ok. 50 rekonstruktorów z Projektu Historycznego „Konspiracja” odtworzyła wydarzenia bitwy pod Łucznicą, jednego ze starć Powstania Styczniowego. Był to…

Na stronie internetowej Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Łodzi można oglądać wystawę z okazji 160. rocznicy Powstania Styczniowego…

Za nami dwa dni warsztatów projektowania gry wielkoformatowej przez młodzież i Good Games, zorganizowanych w ramach projektu „Bitwy i potyczki…