Rekonstrukcja historyczna w muzeum wsi radomskiej

Około 100 rekonstruktorów weźmie udział w inscenizacji historycznej „Poszli w boje chłopcy nasze!” z okazji 160. rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego.

Podziel się w social media!

Przeczytanie tego artykułu zajmie < 1 minutę
Autor: mat. pras.

Około 100 rekonstruktorów weźmie udział w inscenizacji historycznej „Poszli w boje chłopcy nasze!” z okazji 160. rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego. Na widowisko zaprasza Muzeum Wsi Radomskiej w Radomiu.

Widzowie będą mogli zapoznać się z historią kampanii korpusu gen. Mariana Langiewicza, począwszy od wybuchu powstania w regionie radomskim i ataku na Szydłowiec w nocy z 22 na 23 stycznia 1863 roku, skończywszy na ostatniej bitwie, stoczonej pod Grochowiskami 18 marca 1863 roku.

W godzinnej inscenizacji wezmą udział grupy rekonstrukcyjne piechoty, kawalerii i artylerii, odtwarzające formacje polskie i rosyjskie. Warstwę wizualną uzupełnią pieśni patriotyczne z czasów Powstania Styczniowego i inna muzyka z epoki. Całość zostanie opatrzona komentarzem historycznym.

Po części artystycznej organizatorzy zapraszają na powstańczy posiłek i wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych.

Widowisko rozpocznie się 21 stycznia o 12.00 w Muzeum Wsi Radomskiej w Radomiu. Godzinę wcześniej będzie można obejrzeć prezentacje grup rekonstrukcyjnych. Udział w imprezie jest bezpłatny.

Zobacz także

Wystawa "Powstali 1863-64" czeka na Was w Katowicach do 9 października!   Nasza plenerowa wystawa multimedialna będzie w Katowicach do…

Od 16.09.2023 we Wrocławiu możecie obejrzeć niezwykle pomysłową i ciekawą wystawę „Czarna sukienka. Patriotki w walce o wolność” poświęconą roli…

Wystawa "Powstali 1863-64" właśnie zawitała do Brzegu i będzie na Was tam czekać do 20 września! Miasto Piastów śląskich to…