Rekonstrukcja historyczna w muzeum wsi radomskiej

Około 100 rekonstruktorów weźmie udział w inscenizacji historycznej „Poszli w boje chłopcy nasze!” z okazji 160. rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego.

Podziel się w social media!

Przeczytanie tego artykułu zajmie < 1 minutę
Autor: mat. pras.

Około 100 rekonstruktorów weźmie udział w inscenizacji historycznej „Poszli w boje chłopcy nasze!” z okazji 160. rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego. Na widowisko zaprasza Muzeum Wsi Radomskiej w Radomiu.

Widzowie będą mogli zapoznać się z historią kampanii korpusu gen. Mariana Langiewicza, począwszy od wybuchu powstania w regionie radomskim i ataku na Szydłowiec w nocy z 22 na 23 stycznia 1863 roku, skończywszy na ostatniej bitwie, stoczonej pod Grochowiskami 18 marca 1863 roku.

W godzinnej inscenizacji wezmą udział grupy rekonstrukcyjne piechoty, kawalerii i artylerii, odtwarzające formacje polskie i rosyjskie. Warstwę wizualną uzupełnią pieśni patriotyczne z czasów Powstania Styczniowego i inna muzyka z epoki. Całość zostanie opatrzona komentarzem historycznym.

Po części artystycznej organizatorzy zapraszają na powstańczy posiłek i wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych.

Widowisko rozpocznie się 21 stycznia o 12.00 w Muzeum Wsi Radomskiej w Radomiu. Godzinę wcześniej będzie można obejrzeć prezentacje grup rekonstrukcyjnych. Udział w imprezie jest bezpłatny.

Zobacz także

12 VII - 22 VII 2024

Plenerowa wystawa zorganizowana z okazji 160. rocznicy Powstania Styczniowego będzie prezentowana w Busku Zdroju! Multimedialną wystawa Muzeum Historii Polski „Powstali…

06 VI - 06 VII 2024

Plenerowa wystawa zorganizowana z okazji 160. rocznicy Powstania Styczniowego będzie prezentowana na placu przed Pomnikiem Pamięci Żołnierzy Armii Krajowej podokręgu…

24 V - 2 VI 2024

Plenerowa wystawa zorganizowana z okazji 160. rocznicy Powstania Styczniowego będzie prezentowana na dziedzińcu Muzeum Wojskowego im. Witolda Wielkiego w Kownie.…