Rekonstrukcja historyczna w muzeum wsi radomskiej

Około 100 rekonstruktorów weźmie udział w inscenizacji historycznej „Poszli w boje chłopcy nasze!” z okazji 160. rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego.

Podziel się w social media!

Przeczytanie tego artykułu zajmie < 1 minutę
Autor: mat. pras.

Około 100 rekonstruktorów weźmie udział w inscenizacji historycznej „Poszli w boje chłopcy nasze!” z okazji 160. rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego. Na widowisko zaprasza Muzeum Wsi Radomskiej w Radomiu.

Widzowie będą mogli zapoznać się z historią kampanii korpusu gen. Mariana Langiewicza, począwszy od wybuchu powstania w regionie radomskim i ataku na Szydłowiec w nocy z 22 na 23 stycznia 1863 roku, skończywszy na ostatniej bitwie, stoczonej pod Grochowiskami 18 marca 1863 roku.

W godzinnej inscenizacji wezmą udział grupy rekonstrukcyjne piechoty, kawalerii i artylerii, odtwarzające formacje polskie i rosyjskie. Warstwę wizualną uzupełnią pieśni patriotyczne z czasów Powstania Styczniowego i inna muzyka z epoki. Całość zostanie opatrzona komentarzem historycznym.

Po części artystycznej organizatorzy zapraszają na powstańczy posiłek i wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych.

Widowisko rozpocznie się 21 stycznia o 12.00 w Muzeum Wsi Radomskiej w Radomiu. Godzinę wcześniej będzie można obejrzeć prezentacje grup rekonstrukcyjnych. Udział w imprezie jest bezpłatny.

Zobacz także

25 IV-19 V 2024

Plenerowa wystawa zorganizowana z okazji 160. rocznicy Powstania Styczniowego będzie prezentowana na dziedzińcu Muzeum Narodowego – Pałacu Wielkich Książąt Litewskich…

9 IV-14 VI 2024

Mieszkańcy Rzeszowa oraz turyści będą mieli okazję zapoznać się z historią Powstania Styczniowego na ziemi rzeszowskiej dzięki wystawie plenerowej „Wolność…

10 III 2024

Pokaz filmu dokumentalnego "𝗟𝗲𝗴𝗲𝗻𝗱𝗮 𝗞𝗮𝘀𝘁𝘂𝘀𝗶𝗮 𝗞𝗮𝗹𝗶𝗻𝗼𝘄𝘀𝗸𝗶𝗲𝗴𝗼"! Już w najbliższą niedzielę 𝟭𝟬 𝗺𝗮𝗿𝗰𝗮 𝗼 𝗴𝗼𝗱𝘇𝗶𝗻𝗶𝗲 𝟭𝟲.𝟬𝟬 w Muzeum Historii Polski na warszawskiej…