Prezydenci Polski i Litwy upamiętnią Powstanie Styczniowe

Podziel się w social media!

Przeczytanie tego artykułu zajmie < 1 minutę
Autor: mat. pras.

W poniedziałek 22 stycznia Prezydent RP Andrzej Duda oraz Prezydent Litwy Gitanas Nausėda upamiętnią 160. rocznicę wybuchu Powstania Styczniowego.

Uroczystości rozpoczną się o godzinie 16.00 pod Bramą Straceń na warszawskiej Cytadeli. Jest to miejsce szczególne w historii zrywu 1863–1864. Tutaj w sierpniu 1864 roku straceni zostali członkowie ostatniego powstańczego Rządu Narodowego, Romualda Traugutta, Rafała Krajewskiego, Józefa Toczyskiego, Romana Żulińskiego i Jana Jeziorańskiego. Udział w ceremonii wezmą także przedstawiciele społeczności białoruskiej, na czele z liderką demokratycznej Białorusi Swiatłaną Cichanouską, i społeczności ukraińskiej.

„Powstanie Styczniowe to wydarzenie z historii Rzeczpospolitej wielu narodów. Ważne dla Polski, Litwy, Białorusinów, Ukraińców. To ważne wydarzenie z historii Europy Środkowej, w związku z czym Prezydent Duda zaprosił prezydenta Litwy, by wspólnie upamiętnić to wydarzenie w duchu historii Rzeczpospolitej”, mówi Wojciech Kolarski, prezydencki minister. Dodawał również, że „wspomnienie Powstania Styczniowego jest dzisiaj nie tylko wspomnieniem historii, ale jest też przesłaniem o potrzebie solidarności Europy Środkowej i Wschodniej, które tak jak w przeszłości, tak i dzisiaj sprzeciwia się rosyjskiemu imperializmowi”.

Po wizycie na Cytadeli prezydenci Polski i Litwy wspólnie otworzą na Zamku Królewskim w Warszawie wystawę „Miłość i obowiązek. Powstanie styczniowe 1863”, stworzoną przez Zamek Królewski w Warszawie we współpracy z Litewskim Muzeum Narodowym w Wilnie i w partnerstwie z Muzeum Wojska Polskiego. Jak informują twórcy, wystawa „przybliża powstanie styczniowe w ogólnej perspektywie jego przyczyn, przebiegu i następstw poprzez ukazanie historii ludzi – konkretnych, ukazanych z twarzy i wymienionych z imienia i nazwiska. To właśnie w indywidualnych losach najpełniej odsłania się wola walki i ofiarność wspólnoty, która stanęła do walki o niepodległość”. Będzie można ją oglądać w Pałacu pod Blachą do 16 kwietnia 2023 roku.

fot. Pary Prezydenckie Polski i Litwy w Warszawie podczas obchodów Narodowego Święta Niepodległości, listopad 2022, Jakub Szymczuk/KPRP

Zobacz także

12 VII - 22 VII 2024

Plenerowa wystawa zorganizowana z okazji 160. rocznicy Powstania Styczniowego będzie prezentowana w Busku Zdroju! Multimedialną wystawa Muzeum Historii Polski „Powstali…

06 VI - 06 VII 2024

Plenerowa wystawa zorganizowana z okazji 160. rocznicy Powstania Styczniowego będzie prezentowana na placu przed Pomnikiem Pamięci Żołnierzy Armii Krajowej podokręgu…

24 V - 2 VI 2024

Plenerowa wystawa zorganizowana z okazji 160. rocznicy Powstania Styczniowego będzie prezentowana na dziedzińcu Muzeum Wojskowego im. Witolda Wielkiego w Kownie.…