Powstanie styczniowe (1863-1864). Czas walki, marzeń o wolności i niespełnionych nadziei

Podziel się w social media!

Przeczytanie tego artykułu zajmie < 1 minutę
Autor: mat. pras.

Powstanie styczniowe jako wydarzenie, które w XIX wieku całkowicie zmieniło oblicze ziem polskich znajdujących się pod obcą władzą, posiada niezwykle bogatą historiografię. Wśród licznych opracowań o charakterze naukowym i obszernych monografii wymienić należy zwłaszcza dzieła Franciszki Ramotowskiej czy klasyczną już, monumentalną syntezę autorstwa Stefana Kieniewicza.

Książka „Powstanie styczniowe (1863-1864). Czas walki, marzeń o wolności i niespełnionych nadziei” Alicji Kuleckiej wyróżnia się na tym tle swoją klarownością, przystępnością i zwięzłością. Choć badaczka czerpie z dorobku poprzedników, to jej synteza posiada autorski charakter. Jest skierowana przede wszystkim do czytelników, którzy nie będąc profesjonalnymi historykami, chcieliby poszerzyć swoją wiedzę o powstaniu (choć również i historycy z pewnością przeczytają tę publikację z zainteresowaniem).

Opowieść autorki o powstaniu styczniowym porządkują dwa najważniejsze wątki: rekonstrukcja polityki rosyjskiej wobec ziem polskich w latach 1860-1864 oraz przedstawienie założeń i faktycznej działalności przedstawicieli polskiego ruchu niepodległościowego, w tym przede wszystkim kolejnych ekip Rządu Narodowego z lat 1863-1864. Oprócz tego w książce zostały poruszone takie zagadnienia, jak na przykład koleje walk i potyczek powstańczych, międzynarodowy kontekst powstania, rola zaboru austriackiego, pruskiego i emigracji, różnice ideowe w obozie niepodległościowym, polityka ugodowców (szczególnie Aleksandra Wielopolskiego), organizacja polskiego państwa podziemnego, represje rosyjskiego zaborcy oraz przebieg powstania na Litwie i Rusi.

W toku prac nad książką badaczka musiała podjąć kilka trudnych decyzji i zrezygnować z drobiazgowej eksploatacji niektórych elementów, składających się na historię powstania. Mimo to jednak udało jej się uniknąć uproszczeń i stworzyć opowieść wciągającą, a do tego przejrzystą i przyjazną w lekturze.

„Powstanie styczniowe (1863-1864). Czas walki, marzeń o wolności i niespełnionych nadziei” zostało wydane w związku z obchodami 160. rocznicy powstania styczniowego.

 

ISBN: 978-83-65248-69-5

Wydawca: Muzeum Historii Polski

Liczba stron: 268

Typ okładki: miękka ze skrzydełkami

Wymiary: 13,5 x 21

Rok wydania: 2023

Zobacz także

Od 16.09.2023 we Wrocławiu możecie obejrzeć niezwykle pomysłową i ciekawą wystawę „Czarna sukienka. Patriotki w walce o wolność” poświęconą roli…

Wystawa "Powstali 1863-64" właśnie zawitała do Brzegu i będzie na Was tam czekać do 20 września! Miasto Piastów śląskich to…

9.07.2023 r. w Golczowicach w ramach zadania pn. „Równość – Wolność – Niepodległość” odbyła się rekonstrukcja obozu powstańców styczniowych oraz…