Powstańcza Noc Muzeów

Muzeum Historii Polski zaprasza na plenerową wystawę multimedialną na dziedzińcu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pt. „Powstali 1863-64” przygotowaną z okazji 160. rocznicy Powstania Styczniowego.

Podziel się w social media!

Przeczytanie tego artykułu zajmie < 1 minutę

Czy kosa była lepsza od karabinu? W jaki sposób kobiety brały udział w Powstaniu Styczniowym? Co wspólnego z insurekcją 1863 roku ma kwiat nieśmiertelnika? Zapraszamy na Dziedziniec Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego podczas Nocy Muzeów, gdzie znajdziecie odpowiedź na te i inne pytania.

 

Wstęp w godzinach: 11.00 - 24.00

Działania edukacyjne: 13.00- 20.00

Oprowadzania kuratorskie: 13.00, 15.00, 17.00, 19.00

 

Atrakcje dla najmłodszych

Podczas zwiedzania widzowie – zwłaszcza ci najmłodsi – będą mieli okazję ułożyć wielkoformatowe puzzle czy zebrać komplet odbitek powstańczych pieczęci.

Wystawie będą towarzyszyły pokazy rekonstruktorskie i działania edukacyjne: zagadki, łamigłówki i zadania dotyczące tematu Powstania Styczniowego.

Oprowadzania

W czasie Nocy Muzeów odbędą się także oprowadzania kuratorskie po wystawie o godzinie: 13.00, 15.00, 17.00, 19.00

(liczba miejsc ograniczona, nie obowiązują zapisy).

Miejsce: dziedziniec Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, ul. Krakowskie Przedmieście 15.

Rekonstruktorzy

W Noc Muzeów uczestnicy zobaczą autentyczne elementy umundurowania i uzbrojenia partyzanckiego wojska. Będą mogli zaciągnąć się w powstańcze szeregi i odbyć szkolenie z musztry, oraz sfotografować się w elementach stroju z epoki.

Rekonstruktorzy ze Stowarzyszenia 4. Pułku Piechoty Legionów, Żuawów Śmierci i kobiecej Grupy Rekonstrukcji Historycznej "Patria" przeniosą nas do okresu Powstania Styczniowego.

 

Ekspozycja w polskiej i angielskiej wersji językowej składa się z dwóch części. Pierwsza z nich, to faktograficzna opowieść o insurekcji 1863–1864 przedstawiona na szesnastu stanowiskach. Począwszy od przedstyczniowych manifestacji, przez przebieg walk, udział w nich wybranych postaci oraz różnych grup społecznych, po doniesienia światowej prasy o wydarzeniach, powstańczą modę z epoki i pamięć o zrywie. Ta część ma charakter analogowo-multimedialny − dzięki wykonywaniu zadań zwiedzający mogą samodzielnie odkrywać treści historyczne.

 

Zobacz także

12 VII - 22 VII 2024

Plenerowa wystawa zorganizowana z okazji 160. rocznicy Powstania Styczniowego będzie prezentowana w Busku Zdroju! Multimedialną wystawa Muzeum Historii Polski „Powstali…

06 VI - 06 VII 2024

Plenerowa wystawa zorganizowana z okazji 160. rocznicy Powstania Styczniowego będzie prezentowana na placu przed Pomnikiem Pamięci Żołnierzy Armii Krajowej podokręgu…

24 V - 2 VI 2024

Plenerowa wystawa zorganizowana z okazji 160. rocznicy Powstania Styczniowego będzie prezentowana na dziedzińcu Muzeum Wojskowego im. Witolda Wielkiego w Kownie.…