Polskie pieśni w Sztokholmie

Powstanie Styczniowe zostanie upamiętnione również w Szwecji.

Podziel się w social media!

Przeczytanie tego artykułu zajmie < 1 minutę
Autor: mat. pras.

Powstanie Styczniowe zostanie upamiętnione również w Szwecji. W sztokholmskim Muzeum Historycznym (Historiska Museet) utwory sprzed 160 lat wykonają muzycy nie tylko polscy, lecz także białoruscy, litewscy i ukraińscy.

W koncercie wezmą udział artyści warszawskiej Filharmonii im. Romualda Traugutta, a także działający w Szwecji chór wolnej Białorusi oraz zespoły z Litwy i Ukrainy. W programie znajdą się m. in. pieśni Stanisława Moniuszki, Fryderyka Chopina, Karola Kurpińskiego ze słowami Wincentego Pola, Władysława Ludwika Anczyca i Zygmunta Krasińskiego. Usłyszeć będzie można również słynne polonezy: a-moll „Pożegnanie Ojczyzny” Michała Kleofasa Ogińskiego oraz A-dur op. 40 Fryderyka Chopina.

Koncertowi będzie towarzyszyć wystawa 20 reprodukcji rycin z Kolekcji Krzysztofa Kura oraz pokaz oryginalnych szwedzkich tygodników ilustrowanych „Illustrerad Tidning” z 1863 roku z informacjami dotyczącymi Powstania Styczniowego.

Organizatorem wydarzenia, oprócz Filharmonii im. Romualda Traugutta, są Instytut Polski w Szwecji oraz Fundacja 1863.PL. Partnerami wydarzenia będą placówka wolnej Białorusi w Szwecji, tamtejsze ambasady Litwy i Ukrainy oraz Ukraiński Instytut w Szwecji.

Filharmonia im. Romualda Traugutta została założona w 1983 roku w Warszawie przez muzykologa i krytyka muzycznego Tadeusza Kaczyńskiego (1932–1999). Pierwsze koncerty zostały zorganizowane z okazji 120. rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego. Za cel artyści postawili sobie kultywowanie polskiej pieśni patriotycznej oraz przypominanie o ważnych dla naszego kraju rocznicach i wydarzeniach. Od początku istnienia Filharmonii muzycy koncertowali nie tylko w Polsce, lecz także zagranicą, m. in. na Białorusi, Litwie, Ukrainie, Węgrzech, w Kanadzie i Niemczech.

Zobacz także

Grupa ok. 50 rekonstruktorów z Projektu Historycznego „Konspiracja” odtworzyła wydarzenia bitwy pod Łucznicą, jednego ze starć Powstania Styczniowego. Był to…

Na stronie internetowej Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Łodzi można oglądać wystawę z okazji 160. rocznicy Powstania Styczniowego…

Za nami dwa dni warsztatów projektowania gry wielkoformatowej przez młodzież i Good Games, zorganizowanych w ramach projektu „Bitwy i potyczki…