Pokazy filmów „Żywe pomniki” i “Powstali 1863” w ramach Święta Niepodległości

Podziel się w social media!

Przeczytanie tego artykułu zajmie 2 min.

Przyłączcie się do wspólnego świętowania! Już po raz 18-nasty Przystanek Niepodległość organizowany przez Muzeum Historii Polski celebruje święto wolności! W tym roku także nawiązując do obchodów 160. rocznicy Powstania Styczniowego.

Kiedy?
11-12 listopada 2023 w godzina 11.00-19.00

Gdzie?
Galeria MKiDN Okno na Kulturę przy Krakowskim Przedmieściu 17 w Warszawie

Co dla Was przygotowaliśmy?
Pokazy filmów „Żywe pomniki” i “Powstali 1863” oraz ekspozycję oryginalnych strojów z okresu Powstania Styczniowego i zdjęć weteranów.

„Żywe pomniki”

Trzyminutowy film składa się z autentycznych ujęć weteranów Powstania Styczniowego znalezionych w przedwojennej kronice z 11 listopada 1932 oraz materiału fotograficznego z okresu międzywojennego. Film opowiada o historii weteranów i ich wyjątkowej pozycji w odrodzonej w 1918 roku Polsce. Ci, którzy przeżyli zryw, zyskali status żywych pomników. Cieszyli się ogromnym szacunkiem, otrzymywali odznaczenia i mundury kombatanckie. Stanowili wzór dla pokolenia Kolumbów, a insurekcja 1863 roku stała się fundamentem odrodzonego państwa polskiego.

„Powstali 1863”

Zapał do walki z Moskalami pośród styczniowej nocy 22 stycznia 1863 roku, chwała zwycięskich potyczek, trudy leśnego biwakowania, groza nieudanego zamachu na carskiego namiestnika, wreszcie gorycz klęski - wszystkich tych emocji można doświadczyć w ciągu niespełna 30-minutowej animacji “Powstali 1863” w reżyserii Marcina Kołaczkowskiego i Wojciecha Kalwata. Fragmenty pamiętników z epoki, melodie piosenek towarzyszących powstańcom w walce, przenoszą do realiów sprzed 160 lat. Ta podróż w czasie pomaga zrozumieć, dlaczego Powstanie Styczniowe zapadło w pamięć kolejnym pokoleniom Polaków i mimo tragicznego zakończenia mobilizowało ich do dalszej walki o wolność – wygranej w 1918 roku.

𝗪𝘀𝘁𝗲̨𝗽 𝘄𝗼𝗹𝗻𝘆!

𝗪𝘆𝗱𝗮𝗿𝘇𝗲𝗻𝗶𝗲 𝗷𝗲𝘀𝘁 𝗰𝘇𝗲̨𝘀́𝗰𝗶𝗮̨ 𝗼𝗯𝗰𝗵𝗼𝗱𝗼́𝘄 𝟭𝟲𝟬. 𝗿𝗼𝗰𝘇𝗻𝗶𝗰𝘆 𝗣𝗼𝘄𝘀𝘁𝗮𝗻𝗶𝗮 𝗦𝘁𝘆𝗰𝘇𝗻𝗶𝗼𝘄𝗲𝗴𝗼, 𝗮 𝗿𝗲𝗮𝗹𝗶𝘇𝗼𝘄𝗮𝗻𝗲 𝗷𝗲𝘀𝘁 𝘄𝘀𝗽𝗼́𝗹𝗻𝗶𝗲 𝘇 𝗕𝗶𝘂𝗿𝗲𝗺 Niepodległa 𝘄 𝗿𝗮𝗺𝗮𝗰𝗵 𝗦́𝘄𝗶𝗲̨𝘁𝗮 𝗡𝗶𝗲𝗽𝗼𝗱𝗹𝗲𝗴ł𝗼𝘀́𝗰𝗶.

 

 

 

 

 

 

Pełen program 18. edycji „Przystanku Niepodległość”, corocznego wydarzenie przygotowane przez Muzeum Historii Polski w Warszawie z okazji Święta Niepodległości znajdziecie tutaj.

 

 

Zobacz także

  30 listopada odbędzie się wernisaż wystawy ,,Wojowniczki. Kobiety Powstania Styczniowego" zorganizowanej przez Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza w Warszawie.…

Przyłączcie się do wspólnego świętowania! Już po raz 18-nasty Przystanek Niepodległość organizowany przez Muzeum Historii Polski celebruje święto wolności! W…

11 listopada 2023 przy kościele św. Stanisława w Bodzentynie otwarta zostanie wystawa ,,Z ambony do powstania. Duchowieństwo ziemi świętokrzyskiej w…