Otwarcie wystawy „Powstali 1863-64” w Węgrowie

1 czerwca na Rynku Mariackim w Węgrowie odbyło się otwarcie plenerowej wystawy Muzeum Historii Polski „Powstali 1863-64”. W uroczystym wydarzeniu uczestniczyli m.in. senator RP Maria Koc, starosta powiatu węgrowskiego Ewa Besztak, burmistrz Węgrowa Paweł Marchela oraz kurator wystawy Wojciech Kalwat.

Podziel się w social media!

Przeczytanie tego artykułu zajmie 2 min.

Czy kosa była lepsza od karabinu? W jaki sposób kobiety brały udział w Powstaniu Styczniowym? Co wspólnego z insurekcją 1863 roku ma kwiat nieśmiertelnika? Na te i inne pytania odpowiada multimedialna wystawa Muzeum Historii Polski.

Plenerowa ekspozycja w polskiej i angielskiej wersji językowej składa się z dwóch części. Pierwsza z nich, to faktograficzna opowieść o insurekcji 1863–1864 przedstawiona na szesnastu stanowiskach. Począwszy od przedstyczniowych manifestacji, przez przebieg walk, udział w nich wybranych postaci oraz różnych grup społecznych, po doniesienia światowej prasy o wydarzeniach, powstańczą modę z epoki i pamięć o zrywie. Ta część ma charakter analogowo-multimedialny − dzięki wykonywaniu zadań zwiedzający mogą samodzielnie odkrywać treści historyczne.

Największym i najbardziej spektakularnym elementem wystawy jest rotunda, w multimedialnej formie prezentująca wybrane zagadnienia z okresu Powstania Styczniowego oraz historie ludzi związanych z ruchem insurekcyjnym. Pasjonujące opowieści powstały na podstawie wspomnień, relacji i dokumentów.

„Ludzie, których pokazujemy na wystawie to ikony Powstania Styczniowego − ich życiorysy nadają się na scenariusz filmowy. W rotundzie zwiedzający będą mogli przenieść się do żołnierskiego obozowiska, być na pobojowisku pod Węgrowem lub towarzyszyć Romualdowi Trauguttowi w jego ostatniej drodze pod szubienicę na warszawskiej Cytadeli” – stwierdził kurator wystawy Wojciech Kalwat (MHP).

Podczas zwiedzania widzowie – zwłaszcza ci najmłodsi – będą mieli okazję ułożyć wielkoformatowe puzzle czy zebrać komplet odbitek powstańczych pieczęci.

Termin i miejsce: 1-8 czerwca 2023 r., Rynek Mariacki w Węgrowie, Wstęp wolny.

Organizator: Muzeum Historii Polski

Kuratorzy wystawy: Wojciech Kalwat, Sebastian Pawlina

Projekt plastyczny i wykonanie: Studio projektowe Sowa-Szenk

Wystawa dofinansowana ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Darczyńca: Fundacja Banku Pekao S.A.

Patroni medialni: Polskie Radio, Telewizja Polska, Polska Press Grupa, Gość Niedzielny, Dzieje.pl.

Po zakończeniu pokazu w Węgrowie wystawa będzie prezentowana na placu Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce.

Zobacz także

25 IV-19 V 2024

Plenerowa wystawa zorganizowana z okazji 160. rocznicy Powstania Styczniowego będzie prezentowana na dziedzińcu Muzeum Narodowego – Pałacu Wielkich Książąt Litewskich…

9 IV-14 VI 2024

Mieszkańcy Rzeszowa oraz turyści będą mieli okazję zapoznać się z historią Powstania Styczniowego na ziemi rzeszowskiej dzięki wystawie plenerowej „Wolność…

10 III 2024

Pokaz filmu dokumentalnego "𝗟𝗲𝗴𝗲𝗻𝗱𝗮 𝗞𝗮𝘀𝘁𝘂𝘀𝗶𝗮 𝗞𝗮𝗹𝗶𝗻𝗼𝘄𝘀𝗸𝗶𝗲𝗴𝗼"! Już w najbliższą niedzielę 𝟭𝟬 𝗺𝗮𝗿𝗰𝗮 𝗼 𝗴𝗼𝗱𝘇𝗶𝗻𝗶𝗲 𝟭𝟲.𝟬𝟬 w Muzeum Historii Polski na warszawskiej…