Ostrowiec Świętokrzyski: wędrówki, rekonstrukcje, warsztaty

Terenowe wędrówki historyczne, spotkanie z grupą rekonstrukcyjną, inscenizacja bitwy – to tylko część propozycji Muzeum Historyczno-Archeologicznego w Ostrowcu Świętokrzyskim przybliżających dzieje Powstania Styczniowego w tym rejonie.

Podziel się w social media!

Przeczytanie tego artykułu zajmie < 1 minutę
Autor: mat. pras.

Terenowe wędrówki historyczne, spotkanie z grupą rekonstrukcyjną, inscenizacja bitwy – to tylko część propozycji Muzeum Historyczno-Archeologicznego w Ostrowcu Świętokrzyskim przybliżających dzieje Powstania Styczniowego w tym rejonie. Wydarzenia są zaplanowane na cały 2023 r.

 

Już 20 stycznia – na dwa dni przed 160. rocznicą wybuchu powstania – rozpocznie się seria warsztatów  dla młodzieży i lekcji muzealnych w Pałacu Wielopolskich w Częstocicach. Gośćmi specjalnymi będą rekonstruktorzy historyczni z Zagrody Edukacyjnej „Ostoja Dworska”. Organizatorzy opowiedzą o realiach Powstania, przywołując cytaty z pamiętników jego bezpośrednich uczestników i prezentując repliki umundurowania walczących. Uczestnicy zajęć będą mieli okazję obejrzeć wystawę fotografii rekonstrukcyjnej „Rok 1863”, wzbogaconą rekwizytami charakterystycznymi dla czasów Powstania – replikami broni białej i strzeleckiej, sztandarami, biżuterią żałobną, mapami i pamiętnikami.

Koszt udziału w godzinnych warsztatach to 10 zł. Godziny dla poszczególnych grup będą ustalane indywidualnie. Zapisy prowadzone są do 17 stycznia (wtorek) – telefonicznie pod numerami tel. 41 265 36 51 i  669 970 489 lub mailowo: sekretariat@muzeumostrowiec.pl.

6 maja odbędzie się inscenizacja zwycięskiej bitwy płk. Dionizego Czachowskiego pod Borią-Jeziorkiem (5 maja 1863 roku).

We wrześniu pracownicy Muzeum Historyczno-Archeologicznego zorganizują cykl terenowych wędrówek historycznych po miejscach związanych z Powstaniem Styczniowym, a na grudzień zaplanowana jest sesja popularnonaukowa „Powstanie Styczniowe na Ziemi Ostrowieckiej”.

Szczegółowy plan wydarzeń zostanie przedstawiony wkrótce.

Zobacz także

  30 listopada odbędzie się wernisaż wystawy ,,Wojowniczki. Kobiety Powstania Styczniowego" zorganizowanej przez Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza w Warszawie.…

Przyłączcie się do wspólnego świętowania! Już po raz 18-nasty Przystanek Niepodległość organizowany przez Muzeum Historii Polski celebruje święto wolności! W…

11 listopada 2023 przy kościele św. Stanisława w Bodzentynie otwarta zostanie wystawa ,,Z ambony do powstania. Duchowieństwo ziemi świętokrzyskiej w…