Ostrowiec Świętokrzyski: wędrówki, rekonstrukcje, warsztaty

Terenowe wędrówki historyczne, spotkanie z grupą rekonstrukcyjną, inscenizacja bitwy – to tylko część propozycji Muzeum Historyczno-Archeologicznego w Ostrowcu Świętokrzyskim przybliżających dzieje Powstania Styczniowego w tym rejonie.

Podziel się w social media!

Przeczytanie tego artykułu zajmie < 1 minutę
Autor: mat. pras.

Terenowe wędrówki historyczne, spotkanie z grupą rekonstrukcyjną, inscenizacja bitwy – to tylko część propozycji Muzeum Historyczno-Archeologicznego w Ostrowcu Świętokrzyskim przybliżających dzieje Powstania Styczniowego w tym rejonie. Wydarzenia są zaplanowane na cały 2023 r.

 

Już 20 stycznia – na dwa dni przed 160. rocznicą wybuchu powstania – rozpocznie się seria warsztatów  dla młodzieży i lekcji muzealnych w Pałacu Wielopolskich w Częstocicach. Gośćmi specjalnymi będą rekonstruktorzy historyczni z Zagrody Edukacyjnej „Ostoja Dworska”. Organizatorzy opowiedzą o realiach Powstania, przywołując cytaty z pamiętników jego bezpośrednich uczestników i prezentując repliki umundurowania walczących. Uczestnicy zajęć będą mieli okazję obejrzeć wystawę fotografii rekonstrukcyjnej „Rok 1863”, wzbogaconą rekwizytami charakterystycznymi dla czasów Powstania – replikami broni białej i strzeleckiej, sztandarami, biżuterią żałobną, mapami i pamiętnikami.

Koszt udziału w godzinnych warsztatach to 10 zł. Godziny dla poszczególnych grup będą ustalane indywidualnie. Zapisy prowadzone są do 17 stycznia (wtorek) – telefonicznie pod numerami tel. 41 265 36 51 i  669 970 489 lub mailowo: sekretariat@muzeumostrowiec.pl.

6 maja odbędzie się inscenizacja zwycięskiej bitwy płk. Dionizego Czachowskiego pod Borią-Jeziorkiem (5 maja 1863 roku).

We wrześniu pracownicy Muzeum Historyczno-Archeologicznego zorganizują cykl terenowych wędrówek historycznych po miejscach związanych z Powstaniem Styczniowym, a na grudzień zaplanowana jest sesja popularnonaukowa „Powstanie Styczniowe na Ziemi Ostrowieckiej”.

Szczegółowy plan wydarzeń zostanie przedstawiony wkrótce.

Zobacz także

Grupa ok. 50 rekonstruktorów z Projektu Historycznego „Konspiracja” odtworzyła wydarzenia bitwy pod Łucznicą, jednego ze starć Powstania Styczniowego. Był to…

Na stronie internetowej Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Łodzi można oglądać wystawę z okazji 160. rocznicy Powstania Styczniowego…

Za nami dwa dni warsztatów projektowania gry wielkoformatowej przez młodzież i Good Games, zorganizowanych w ramach projektu „Bitwy i potyczki…