„Mikołaj Nieczaj – bohater nieoczywisty”

8 lipca w godzinach popołudniowych na łąkach przy ul. Rybiej w Krasnymstawie miała miejsce rekonstrukcja potyczki polsko-rosyjskiej z okresu Powstania Styczniowego. Rekonstrukcja została oparta o fakty z życia Mikołaja Nieczaja.

Podziel się w social media!

Przeczytanie tego artykułu zajmie 2 min.

Uczestnicy wydarzenia mogli przyjrzeć się przygotowaniom do powstania, być świadkami branki do carskiego wojska czy formowania partii powstańczej. W dalszej kolejności zostały zaprezentowane pierwsze sukcesy oddziału powstańczego, jego potyczki i ostatni bój z Rosjanami. Odtworzono również sąd nad Nieczajem, jego egzekucję i pochówek. Rekonstrukcję uzupełniły sceny z życia obozowego oraz pokazy batalistyczne. Ponadto publiczności zaprezentowano obyczaje i kulturę powstańczej, ekwipunek oraz uzbrojenie. Akcję rekonstrukcji umiejscowiono w Krasnymstawie, Hrubieszowie, Rudce, Żylinie i Dubience.

W odtworzeniu losów oddziału powstańczego dowodzonego przez Nieczaja wzięło udział kilkudziesięciu rekonstruktorów i statystów. Wszyscy wystąpili w strojach i z wyposażeniem oryginalnym lub replikami odpowiadającymi wzorcom z epoki. Scenariusz trwającej ponad godzinę inscenizacji przygotował Paweł Socha z Grupy Artystycznej „Rekonstrukto”. Oprócz niej, w przeprowadzenie wydarzenia „Mikołaj Nieczaj – bohater nieoczywisty” zaangażowani byli: krasnostawskiego Stowarzyszenia Nr 23 „Regiment Mikołaja Nieczaja”, Konecka Grupy Powstańcza, Grupa Rekonstrukcji Historycznej Bellum, Grupa Rekonstrukcji Historycznej im. płk. Tadeusza Zieleniewskiego oraz Stowarzyszenie „Wspólny Krasnystaw”.

Wydarzenie zorganizowane przez Krasnostawski Dom Kultury w ramach realizacji zadania „Mikołaj Nieczaj – bohater nieoczywisty”. Dofinansowano ze środków Biura „Niepodległa” w ramach Programu Dotacyjnego „Powstanie Styczniowe 1863-1864”.

 

 

 

 

 

 

Partnerzy: Miasto Krasnystaw, Stowarzyszenie „Wspólny Krasnystaw”. Poczęstunek dla publiczności przygotowało Koło Gospodyń Wiejskich Górzanie z Przedmieścia Góry.

Zobacz także

25 IV-19 V 2024

Plenerowa wystawa zorganizowana z okazji 160. rocznicy Powstania Styczniowego będzie prezentowana na dziedzińcu Muzeum Narodowego – Pałacu Wielkich Książąt Litewskich…

9 IV-14 VI 2024

Mieszkańcy Rzeszowa oraz turyści będą mieli okazję zapoznać się z historią Powstania Styczniowego na ziemi rzeszowskiej dzięki wystawie plenerowej „Wolność…

10 III 2024

Pokaz filmu dokumentalnego "𝗟𝗲𝗴𝗲𝗻𝗱𝗮 𝗞𝗮𝘀𝘁𝘂𝘀𝗶𝗮 𝗞𝗮𝗹𝗶𝗻𝗼𝘄𝘀𝗸𝗶𝗲𝗴𝗼"! Już w najbliższą niedzielę 𝟭𝟬 𝗺𝗮𝗿𝗰𝗮 𝗼 𝗴𝗼𝗱𝘇𝗶𝗻𝗶𝗲 𝟭𝟲.𝟬𝟬 w Muzeum Historii Polski na warszawskiej…