Małogoszcz uczcił 160. rocznicę bitwy w Powstaniu Styczniowym

Uroczystości pod patronatem Prezydenta RP, konferencja naukowa, złaz turystyczno- historyczny – tak przez cztery dni mieszkańcy Małogoszcza upamiętnili bitwę stoczoną w ich okolicach w Powstaniu Styczniowym.

Podziel się w social media!

Przeczytanie tego artykułu zajmie 2 min.
Autor: Aleksander Janiszewski

Centralnym punktem obchodów były uroczystości na pl. Kościuszki. Wśród gości byli wiceminister sportu i turystyki Anna Krupka i wiceminister spraw zagranicznych Piotr Wawrzyk.

– Tak jak 160 lat temu powstańcy styczniowi walczyli z rosyjskim imperializmem, tak dziś walczą Ukraińcy. Wtedy powstanie przegrało m.in. dlatego, że nikt nie poparł powstańców, Europa odwróciła twarz i milczała, a dziś Ukraińcy mają szansę wygrać, bo wszyscy jesteśmy zjednoczeni. Polska zmobilizowała do tego Unię Europejską i Zachód – powiedział wiceszef dyplomacji.

Wiceminister sportu i turystyki doceniła liczny udział mieszkańców w uroczystościach.

– To ważne, że Małogoszcz jako wspólnota, pamięta o bohaterach powstania styczniowego, którzy również tu, na ziemi małogoskiej, oddali największą ofiarę na ołtarzu ojczyzny – zaznaczyła Anna Krupka.

– To tutaj bohaterowie powstania styczniowego i partie partyzanckie dowodzone przez generałów Mariana Langiewicza i Antoniego Jeziorańskiego stawiały opór carskiemu zaborcy. Dziś widzimy dużo analogii do tych wydarzeń i dlatego wracamy wspomnieniami do wydarzeń sprzed 160 lat – przypomniał Mariusz Piotrowski, burmistrz Małogoszcza. Bohaterów uczczono apelem poległych i zapaleniem zniczy na grobach powstańczych.

Obchody w Małogoszczu rozpoczęły się już 23 lutego – w przeddzień rocznicy wybuchu bitwy. Otworzyła je dwudniowa konferencja naukowa „Oblicza Polskich Powstań Narodowych w XIX Wieku”, zorganizowana przez Dom Kultury Małogoszcz we współpracy z Instytutem Historii Uniwersytetu Jagiellońskiego. W referatach naukowcy – poza historią militarna i polityczną – przedstawili też wyniki badań dotyczących życie codzienne powstańców i cywilów, funkcjonowanie administracji, postępowanie władz zaborczych oraz następstwa zrywu.

W dniu rocznicy powstańców upamiętnili uczniowie Szkoły Podstawowej im. 24 Lutego 1863 Roku – dwukrotnie, rano i późnym popołudniem, przedstawili patriotyczny spektakl słowno-muzyczny. Po wieczornicy zapalono znicze na grobach powstańców.

Następnego dnia w Domu Kultury była prezentowana książka dr. Krzysztofa Ślusarczyka ,,Małogoszcz w dobie zaborów 1795–1918”. Promocję uświetnił koncert Marszałkowskiej Orkiestry Dętej Województwa Świętokrzyskiego.

26 lutego obchodom oficjalnym towarzyszył XVI Złaz Turystyczno-Historyczny, który miał finał w zagrodzie edukacyjnej Ostoja Dworska w Leśnicy. Można było spróbować kuchni powstańczej oraz obejrzeć widowisko przygotowane przez grupy rekonstrukcyjne.

Zobacz także

10 III 2024

Pokaz filmu dokumentalnego "𝗟𝗲𝗴𝗲𝗻𝗱𝗮 𝗞𝗮𝘀𝘁𝘂𝘀𝗶𝗮 𝗞𝗮𝗹𝗶𝗻𝗼𝘄𝘀𝗸𝗶𝗲𝗴𝗼"! Już w najbliższą niedzielę 𝟭𝟬 𝗺𝗮𝗿𝗰𝗮 𝗼 𝗴𝗼𝗱𝘇𝗶𝗻𝗶𝗲 𝟭𝟲.𝟬𝟬 w Muzeum Historii Polski na warszawskiej…

8 III 2024

Biblioteka Miejska im. Jana Kasprowicza w Inowrocławiu zaprasza w Dniu Kobiet na spotkanie przy kawie i dyskusję „Historia czy fikcja?”…

16 II - 31 X 2024

Wystawa mówi o losach Powstania Styczniowego i o jego bohaterach, kładąc główny nacisk na historie i postaci związane z regionem…