Złoczew – 10 II 1863 – (woj. kaliskie)

Przeczytanie tego artykułu zajmie < 1 minutę
Autor: Stanisław Zieliński

W Województwie Kaliskim organizacja oddziałów powstańczych szła opornie. Ekspedycie rosyjskie rozpraszały zbierające się i niezorganizowane gromadki. Przykładowo rosyjski dowódca Brunner, wyszedłszy 31 stycznia 1863 r. z Kalisza do Sieradza, w lasach rossoszyckich wyłapał 34 powstańców i nie-powstańców, zebrawszy po różnych kątach 60 sztuk broni. Inny oddział rosyjski, wysłany przez pułkownika Miaskowskiego z Łęczycy, idąc przez Poddębice do Prusinowa, uzbierał 26 strzelb i 50 ludzi i 5 lutego wrócił do Łęczycy.

Jedyny Makary Drohomirecki miał już oddziałek czynny, z którym przebiegał województwo, niepokojąc nieprzyjaciela, jak w Złoczewie. Do tego miasteczka wpadłszy tylko w pięcioro jeźdźców, rozbroił tam straż i ogłosił w Złoczewie Rząd Narodowy, po czym puścił się w dalszą drogę.

Podziel się w social media!

Metryka bitwy

Data: 10 II 1863
Lokalizacja: Złoczew
Województwo: kaliskie
Terytorium: Królestwo Polskie
Wynik: Zwycięstwo powstańców

Strony konfliktu

Powstańcy Styczniowi

Dowódcy:

  • Makary Drohomirecki

 

Zaangażowane siły:

  • Oddział jazdy (5 powstańców)
Imperium Rosyjskie

Dowódcy:

  • Brak danych

 

Zaangażowane siły:

  • Straż rosyjska

Mapa bitew

Zobacz także

3 V 1863
Baby

Wysłany w nocy z 2/3 maja 1863 r. przez Józefa Oxińskiego patrol 50 jazdy zburzył pod Babami most kolei warszawsko-wiedeńskiej…

19 IX 1863
Zapanie

Resztki powstańczych „Złotych Ułanów” rozbił wysłany z Pułtuska, kapitan Suleszkin z 75 kozakami. ____________________________________ Lokacja potyczki jest umowna.  

15 VI 1863
Wyprawa Morska

Z upoważnienia i środkami Rządu Narodowego agent Rządu Narodowego w Anglii, Józef Ćwierczakiewicz i komisarz Rządu Narodowego w Szwecji, Józef…