Łomazy – 21 I 1863 – (woj. podlaskie)

Przeczytanie tego artykułu zajmie < 1 minutę
Autor: Stanisław Zieliński

Aleksander Szaniawski wraz z księdzem Nawrockim i Leopoldem Czapińskim wpadli w nocy na 23 stycznia 1863 r. na czele oddziałku złożonego z 250 powstańców do Łomaz. Nieprzygotowani na atak, ułani pułku smoleńskiego, którzy w sile 200 koni stali w miasteczku, zostali tak nagle wśród ciemnej i dżdżystej nocy zaatakowani, że nie zdążywszy nawet osiodłać koni, zbiegli się na rynku. Tu powstańcy uderzyli na nich z kosami, co taki wśród jazdy popłoch wywołało, że pędem w rozsypce wymknęła się z miasta i uciekła do Międzyrzecza. Szaniawski zabrał do niewoli wachmistrza i trzech żołnierzy, wziął rzędy na 70 koni oraz broń i amunicję. Strat w ludziach po obu stronach nie było.

Podziel się w social media!

Metryka bitwy

Data: 23 I 1863
Lokalizacja: Łomazy
Województwo: podlaskie
Terytorium: Królestwo Polskie
Wynik: Zwycięstwo powstańców

Strony konfliktu

Powstańcy Styczniowi

Dowódcy:

  • Aleksander Szaniawski
  • Nawrocki
  • Leopold Czapiński

 

Zaangażowane siły:

  • Oddział powstańczy (250 powstańców)

 

 

Imperium Rosyjskie

Dowódcy:

  • Brak danych

 

Zaangażowane siły:

  • Oddział ułanów (200 żołnierzy)

Mapa bitew

Zobacz także

3 III 1863
Dąbrowa

Udawszy się do wschodniej części Województwa Płockiego objął Zygmunt Padlewski, naczelnik wojsk Województwa Płockiego z polecenia Rządu Narodowego w Kuninie…

25 I 1864
Miłosna

Oddziałek powstańczy zaalarmował Rosjan pod Miłosną i uciekł. Rosjanie straciwszy jednego zabitego i kilku rannych wrócili na warszawską Pragę.

11 XII 1863
Dubienka

Major Zaremba, wsparty przez hufiec konny Ponińskiego, udał się ku Dubience, którą obsadził dnia 11 grudnia 1863 r. Załoga tego…