Warzyn – 23 IX 1863 – (woj. krakowskie)

Przeczytanie tego artykułu zajmie < 1 minutę
Autor: Stanisław Zieliński

Ścigany od samego Cierna, odstrzeliwując się ciągle, stanął Zygmunt Chmieleński dnia 23 września 1863 r. we Warzynie. Tutaj ponownie zaatakowany został przez nieprzyjaciela. Pierwsi uderzyli na siły powstańcze dragoni i kozacy, lecz przyjęci plutonowym ogniem, cofnęli się w nieładzie i dopiero pod lasem zebrawszy się, rzucili się w długi łańcuch tyralierski.

Wtedy Chmieleński na czele jazdy przypuścił dzielną szarżę, a wspierany przez celny ogień piechoty, zmusił nieprzyjaciela do ucieczki. Gdy jednak niebawem ukazała się piechota rosyjska, dowodzona przez samego Ksawerego Czengerego, i wśród ognia działowego poczęła otaczać powstańców, Chmieleński po kilkugodzinnej walce nakazał odwrót i zatrzymał się w Nieznanowicach. Straty w tym starciu nie były znaczne. Wynosiły kilku zabitych i kilkunastu rannych, wśród tych znajdowała się pani Biłkówna, służąca jako szeregowiec w jeździe. Biłkównę po wyleczeniu z ran zesłali Rosjanie na Sybir.

Podziel się w social media!

Metryka bitwy

Data: 23 IX 1863
Lokalizacja: Warzyn
Województwo: krakowskie
Terytorium: Królestwo Polskie
Wynik: Nierozstrzygnięta

Strony konfliktu

Powstańcy Styczniowi

Dowódcy:

  • Zygmunt Chmieleński

 

Zaangażowane siły:

  • Oddział piechoty
  • Oddział jazdy

 

 

Imperium Rosyjskie

Dowódcy:

  • Ksawery Czengiery

 

Zaangażowane siły:

  • Oddział dragonów
  • Oddział kozaków

Mapa bitew

Zobacz także

25 II 1863
Skrwilno

W prawie niedostępnych bagnach Skrwy, między jeziorami Skrwilna i Szczutowa — Blizna, organizował się oddziałek powstańczy z Mławskiego i Rypińskiego,…

17 XI 1863
Rossosz

Oddziały podpułkownika Karola Krysińskiego i piechota litewska majora Bogusława Ejtminowicza, liczące razem 400 strzelców, 200 kosynierów i 100 jazdy, stanęły…

4 V 1864
Łęczna

Kręcący się wciąż jeszcze po Województwie Lubelskim, oddziałek Józefa Przychańskiego 4 maja 1864 r. starł się - podobno pomyślnie -…