Iwnica – 10 V 1863 – (woj. wołyńskie)

Przeczytanie tego artykułu zajmie < 1 minutę
Autor: Stanisław Zieliński

W powiecie skwirskim na Ukrainie zorganizował Władysław Henszel oddziałek powstańców, nad którym objął dowództwo Piotr Chojnowski - były oficer rosyjskiej akademii sztabu generalnego. Oddziałek liczył około 90 konnych i kilkunastu pieszych. Z garstką tą przeszedł Chojnowski do lasów jaropowickich, by tutaj ostatecznie zorganizować się. Tu już zaatakował go rosyjski rezerwowy batalion białostockiego pułku, przy czym większość jazdy rozpierzchła się.

Rozbici na dwie części, nie mogąc się już połączyć, postanowili dowódcy oddzielnie przejść do powiatu żytomierskiego. Henszel rozrzuciwszy kilkunastu ludzi w tyraliery na brzegu lasu pod Iwnicą, postanowił zasłaniać odwrót Chojnowskiego. Jednakże zaraz na początku walki został zwalony z konia strzałem i dobity został przez Rosjan. Chojnowski zaś już w samej Iwnicy, pomimo obrony, w której strzałami kilku przeciwników powalił, został ujęty i niebawem rozstrzelany w Żytomierzu.

Podziel się w social media!

Metryka bitwy

Data: 10 V 1863
Lokalizacja: Iwnica
Województwo: wołyńskie
Terytorium: Ziemie zabrane
Wynik: Zwycięstwo Imperium Rosyjskiego

Strony konfliktu

Powstańcy Styczniowi

Dowódcy: 

  • Władysław Henszel
  • Piotr Chojnowski

 

Zaangażowane siły:  

  • Oddział jazdy (90 powstańców)
  • Oddział piechoty
Imperium Rosyjskie

Dowódcy: 

  • Brak danych

 

Zaangażowane siły:  

  • Batalion piechoty (łącznie około 800 żołnierzy)

Mapa bitew

Zobacz także

30 VI 1863
Pojurze

Okrążany przez Rosjan, dla zmylenia pościgu wysłał Bolesław Dłuski kapitana II kompanii Alekandrajtysa ku Telszom, sam zaś przerzucił się znowu…

27 VII 1863
Wielkie Bagno

Rosyjski kapitan Stecker z kompanią piechoty rozbił ponownie szczątki oddziału Szczęsnego Włodka w liczbie 70 (!) ludzi pod (?) Wielkim…

16 IV 1864
Zawichost

Na północ od Zawichostu rozbito drobny oddziałek powstańców, z których trzech dostało się do niewoli, a część uciekła w Góry…