Sztemple – 12 V 1863 – (woj. kowieńskie)

Przeczytanie tego artykułu zajmie < 1 minutę
Autor: Stanisław Zieliński

Z rana o godz. 7.30, Bolesław Dłuski, wydawszy rozkaz wymarszu, otrzymał wiadomość o ukazaniu się awangardy nieprzyjaciela, który w ciągu nocy otrzymał pięć świeżych kompanii posiłków, o czym dowódca powstańców nie wiedział. Ściągnął więc Dłuski pikiety do obozu, pogasił ogniska i ukrywszy strzelców za pniami drzew i łomami, wydał rozkaz strzelania tylko na komendę. Rosjanie nie znalazłszy pikiet, pewni, że Jabłonowski i Bronisławski opuścili wczoraj zajmowane stanowisko, nie obawiając się zasadzki, z nieodwiedzionymi nawet kurkami podeszli aż pod linię gęsto rozstawionych strzelców.

Przypuszczeni na 20 kroków, przyjęci świetną salwą, czym prędzej zmieszani poczęli uciekać. Dopiero w pół godziny później uszykowawszy się, przypuścili atak — ale manewrując na wszystkie strony, nie zdołali wyciągnąć Dłuskiego z dogodnej pozycji. Powstańcy, poukrywani za naturalnymi fortecami, do godziny 13.00 odpierali ataki, przypuszczając Rosjan za każdym razem na 50 kroków, aż wreszcie nieprzyjaciel widział się zmuszonym zaprzestać dalszej walki. Dłuski zaś, obawiając się stracenia dobrej pozycji, i w obawie przewagi liczebnej Rosjan, ścigać odstępujących nie mógł.

Podziel się w social media!

Metryka bitwy

Data: 12 V 1863
Lokalizacja: Sztemple
Województwo: kowieńskie
Terytorium: Ziemie zabrane
Wynik: Zwycięstwo powstańców

Strony konfliktu

Powstańcy Styczniowi

Dowódcy: 

  • Bolesław Dłuski

 

Zaangażowane siły:  

  • Oddział wojsk powstańczych
Imperium Rosyjskie

Dowódcy: 

  • Brak danych

 

Zaangażowane siły:  

  • Oddział wojsk rosyjskich

Mapa bitew

Zobacz także

16 III 1864
Bliżyn

Szukając w dalszym ciągu powstańców, stanął Kulgaczew dnia 14 marca 1864 r. na noc w Suchedniowie, a następnego dnia w…

21 IV 1863
Czermno

W okolicy Przedborza formował major Zawadzki, przy którym znajdowali się byli junkrowie wojska rosyjskiego - Gromejko i Rudowski, nowy oddział…

4 XI 1863
Bojanówka

Z rozkazu Tomasza Wierzbickiego, dowodzący częścią jego kawalerii, rotmistrz Ludwik hrabia Mycielski, na czele garstki kawalerii urządzając rekonesans, natknął się…