Szeburczyn – 6 VII 1863 – (woj. augustowskie)

Przeczytanie tego artykułu zajmie < 1 minutę
Autor: Stanisław Zieliński

Z Radziłowa ruszył Konstanty Ramotowski ("Wawer") na południe ku Wiznie, mając wciąż za sobą kozaków, którzy już o świcie dnia 6 lipca 1863 r. w sile trzech secin z objeszczykami, niedaleko za Chylniami poczęli niepokoić oddział powstańczy, a między Szeburczynem a Szamborami na dobre poczęli atakować Ramotowskiego. Ramotowski był w obawie, że nie uda mu się przejść przez Narew z powodu ciągnącej od Łomży piechoty nieprzyjacielskiej. Jednak Żandarmeria Narodowa, wobec zatopienia promów, przygotowała tratwy, a Ramotowski przyspieszywszy marszu, przeszedł rzekę, gdy strzelcy ucierali się z Rosjanami. Jedna kompania strzelców, dowodzona przez Czempińskiego (Liczbińskiego, dowódcę oddziału po Pawle Suzinie), zasłaniała przeprawę.

Z początku Czempiński celnym ogniem skutecznie odpierał natarczywe ataki kozaków, ale gdy poległ, kompania zmieszała się i otoczona przez nieprzyjaciela, straciła około 30 ludzi w rannych i poległych. Natomiast kosynierzy, wysłani przez Ramotowskiego, napędzili kozakom strachu i zmusili ich do cofnięcia się, umożliwiając oddziałowi przejście rzeki. Ogólnie Ramotowski stracił podczas tego cofania się 27 zabitych i 18 rannych oraz część oddziału, która się rozproszyła. W tych potyczkach polegli między innymi Maksymilian Ewelina i Maciej Pietraszewski. Ramotowski, przeszedłszy przez Narew, zatrzymał się w Grzędach o 5 kilometrów na południe od Wizny.

____________________________________

Objeszczyk - żołnierz rosyjskiej straży granicznej

Podziel się w social media!

Metryka bitwy

Data: 6 VII 1863
Lokalizacja: Szeburczyn
Województwo: augustowskie
Terytorium: Królestwo Polskie
Wynik: Nierozstrzygnięta

Strony konfliktu

Powstańcy Styczniowi

Dowódcy: 

  • Konstanty Ramotowski
  • Czempiński

 

Zaangażowane siły:  

  • Żandarmeria Narodowa
  • Oddział strzelców
  • Oddział kosynierów

 

 

 

 

 

Imperium Rosyjskie

Dowódcy: 

  • Brak danych

 

Zaangażowane siły:  

  • Trzy seciny kozaków (około 450 żołnierzy)
  • Oddział objeszczyków

 

Łącznie ponad 450 żołnierzy 

Mapa bitew

Zobacz także

31 III 1863
Białaszewo

Odpocząwszy w Korzenistym ze zwiększonym oddziałem, ruszył teraz Konstanty Ramotowski („Wawer”) o świcie 30 marca 1863 r. w zmienionym kierunku…

15 VII 1863
Kostangalia

Mianowany naczelnikiem siły zbrojnej południowej części Podola, pułkownik Zygmunt Miłkowski począł organizować oddział powstańczy w Turcji, aby wkroczyć z nim…

18 VII 1863
Polichno

Objąwszy dowództwo nad oddziałem zorganizowanym przez Wagnera, pułkownik Tomasz Wierzbicki urządził dnia 18 lipca 1863 r. o godzinie 5.00 rano…