Mała Bukowa – 31 XII 1863 – (woj. lubelskie)

Przeczytanie tego artykułu zajmie < 1 minutę
Autor: Stanisław Zieliński

Po bitwie pod Kockiem rosyjski podpułkownik Heins wyruszył w sile przeszło 1000 ludzi (przeważnie jazdy) ku Sawinowi przeciw znajdującym się w tych okolicach oddziałom Walerego Wróblewskiego, Ponińskiego, Aleksandra Krukowieckiego, Ejtminowiczów i przybyłego niedawno Szydłowskiego.

Oddziały polskie stały niedaleko Małej Bukowej. W samym zaś dworze znajdował się Wróblewski ze 146 jazdy, mając przy boku między innymi majora Kwapiszewskiego, porucznika Józefa Szajbę i Antoniego Barancewicza. Na wiadomość o zbliżaniu się dwóch rosyjskich oddziałów kawalerii, wysłanych przez Hejnsa, mianowicie podporucznika Federowskiego i rotmistrza sztabowego Zjachtanowa, Wróblewski opuścił dwór i wycofał się ku lasowi, aby według umówionego planu — że jazda będzie atakowała nieprzyjaciela, a piechota w razie niebezpieczeństwa dzielić się będzie na drobne oddziały — ściągnąć na siebie cały napór jazdy rosyjskiej, a uchronić tym sposobem piechotę litewską.

Rosjanie zajęli Małą Bukowę, a dragoni zeskoczywszy z koni, przypuścili szturm do pustego lasu, w którym spodziewali się zasadzki, po czym cały oddział rosyjski rzucił się na cofającą się jazdę powstańczą. Wróblewski zdołał wycofać się z matni i drobnymi partiami skierował się w Podlaskie. W utarczce tej poległ 18-letni Bielski, syn właściciela Małej Bukowej.

Podziel się w social media!

Metryka bitwy

Data: 31 XII 1863
Lokalizacja: Mała Bukowa
Województwo: lubelskie
Terytorium: Królestwo Polskie
Wynik: Nierozstrzygnięta

Strony konfliktu

Powstańcy Styczniowi

Dowódcy:

  • Walery Wróblewski

 

Zaangażowane siły:

  • Oddział jazdy (146 powstańców)
Imperium Rosyjskie

Dowódcy:

  • Heins

 

Zaangażowane siły:

  • Oddziały dragonów

Mapa bitew

Zobacz także

24 IV 1863
Rogów

Pod Rogowem, w pobliżu stacji drogi kolejowej, starali się powstańcy z Rosjanami, których kilku z nich zranili.  

24 II 1863
Małogoszcz

W celu połączenia się z Antonim Jeziorańskim, mającym przeszło 1000 ludzi, ruszył Marian Langiewicz do Małogoszcza, dokąd też przybył ze…

25 VIII 1863
Sarnaki

Przeciw Grzymale, mającemu 500 ludzi, wyprawili Rosjanie 24 sierpnia 1863 r. trzy kolumny z Białej i Konstantynowa Podlaskiego. Na pierwszą…