Siodmaki – 24 VII 1863 – (woj. augustowskie)

Przeczytanie tego artykułu zajmie < 1 minutę
Autor: Stanisław Zieliński

Po niepomyślnym ataku na plant kolejowy pod Średnicą, Górski, Kobyliński i Kwapiszewski cofnęli się do Siodmaków, gdzie stanęli o godz. 2.00 w nocy. Obawiając się lada chwili ataku, rozstawili pikiety i nie pozwolili koni rozsiodłać, będąc każdej chwili w pogotowiu. Jakoż o godzinie 5.00 rano ukazała się piechota z kozakami. Uformowawszy się w szóstki powstańcy poczęli wychodzić ze wsi do znajdującego się o 200 kroków lasu. Ponieważ we wsi walka była niemożliwa, Górski pozornym cofaniem się wywabił kozaków w pole, śmiałym zwrotem natarł na zapędzonych w pogoni i po blisko półgodzinnej walce zmusił do ucieczki, gnając aż do wsi Skłody, gdzie Rosjanie mieli swoje rezerwy. Poległo w tej utarczce dwóch powstańców: Jan Terlikowski i Franciszek Szenyc (Szmyc). Rannych było również dwóch.

Podziel się w social media!

Metryka bitwy

Data: 24 VII 1863
Lokalizacja: Siodmaki
Województwo: augustowskie
Terytorium: Królestwo Polskie
Wynik: Zwycięstwo powstańców

Strony konfliktu

Powstańcy Styczniowi

Dowódcy: 

  • Górski
  • Kazimierz Kobyliński
  • Kwapiszewski

 

Zaangażowane siły:  

  • Oddziały powstańcze

 

Imperium Rosyjskie

Dowódcy: 

  • Brak danych

 

Zaangażowane siły:  

  • Oddział piechoty
  • Oddział kozaków

Mapa bitew

Zobacz także

28 III 1863
Wilki

Oddział powstańców tuż nad Niemnem w pobliżu Wilków napadł na rosyjską kompanię I batalionu, tzw. „Carskiej Rodziny”, celnych strzelców i…

4 II 1863
Rypin

Wskutek polecenia Zygmunta Padlewskiego, Walerian Ostrowski, były junkier rosyjski, zebrawszy do 800 ludzi w okolicy Rypina, zaatakował tamtejszą załogę rosyjską…

21 V 1863
Łabonary

Mianowany Naczelnikiem Wojennym Powiatu Wileńskiego po poległym Horodeńskim ("Kieżgajlla"), Albertyński ("Albertus") pod koniec kwietnia 1863 r. zebrał w lasach łabonarskich…