Rossosz – 17 XI 1863 – (woj. podlaskie)

Przeczytanie tego artykułu zajmie < 1 minutę
Autor: Stanisław Zieliński

Oddziały podpułkownika Karola Krysińskiego i piechota litewska majora Bogusława Ejtminowicza, liczące razem 400 strzelców, 200 kosynierów i 100 jazdy, stanęły 16 listopada 1863 r. w Dubicy. Odebrawszy wiadomość, że wojska rosyjskie wyszły z Białej do Łomaz, wyruszył Krysiński do Rossoszy i zająwszy pozycje w mieście z I batalionem pod dowództwem majora Ludwika Bardeta, a w lesie dla zabrania tyłu nieprzyjacielowi z II batalionem pod dowództwem Ejtminowicza, oczekiwał Rosjan.

Około 8.00 rano ukazał się pod Rossoszą szwadron ułanów, jako awangarda, lecz ostrzeżony rżeniem koni, czym prędzej uciekł. Wtedy Krysiński wysłał pluton jazdy pod dowództwem Cetnarskiego celem zwabienia sił rosyjskich do miasta. Jednakże za pokazaniem się powstańców nieprzyjaciel wciąż uchodził. Widząc, iż Rosjanie boju przyjąć nie chcą, udał Krysiński odwrót, cofnął się z lasu do miasta i zostawiwszy jedną kompanię zakrytą w tyralierach z obu stron mostu, a obsadziwszy pierwsze domy w Rossoszy, ściągnął wszystkie siły na rynek.

Tymczasem oddziały rosyjskie, odebrawszy posiłki z Białej ruszyły w sile trzech kompani piechoty, szwadronu ułanów i seciny kozaków na miasto. Przed nacierającym skrzydłem kapitana Leszczyńskiego cofnęli się Rosjanie. Tylko kompania strzelców, która zajęła pierwsze domy w mieście, nie mogła już umknąć, mając lewym skrzydłem powstańczym przecięty odwrót. Tym manewrem zniesiono całą kompanię broniącą się w domach: 16 żołnierzy rosyjskich wzięto do niewoli, 65 zginęło w boju w szopach i stodołach. Zabrano Rosjanom 30 karabinów i wiele amunicji, mundurów itd. Straty po stronie polskiej wynosiły tylko 13 zabitych i 14 rannych, między nimi był kapitan Tarasiewicz.

Odznaczyli się w tej potyczce porucznik Cetnarski, który ze swoim plutonem jazdy szarżował na ułanów rosyjskich i zmusił do ucieczki. Poza tym, kapitanowie Tarasiewicz i Leszczyński oraz podoficerowie Przemysław Sienkiewicz i Dominik Zumbrzycki.

Podziel się w social media!

Metryka bitwy

Data: 17 XI 1863
Lokalizacja: Rossosz
Województwo: podlaskie
Terytorium: Królestwo Polskie
Wynik: Zwycięstwo powstańców

Strony konfliktu

Powstańcy Styczniowi

Dowódcy:

  • Bogusława Ejtminowicz
  • Karol Krysiński

 

Zaangażowane siły: 

  • Oddział strzelców (400 powstańców)
  • Oddział kosynierów (200 powstańców)
  • Oddział jazdy (100 powstańców)

 

Łącznie około 700 powstańców 

Imperium Rosyjskie

Dowódcy:

  • Brak danych

 

Zaangażowane siły: 

  • Trzy kompanie piechoty (około 600 żołnierzy)
  • Szwadron ułanów (około 150 żołnierzy)
  • Secina kozaków (około 150 żołnierzy)

 

Łącznie około 900 żołnierzy 

Mapa bitew

Zobacz także

18 VI 1864
Sieradz

Resztki tułających się po powiecie powstańców starły się 18 czerwca z Rosjanami pod Sieradzem.

1 V 1864
Zamość

Resztki jazdy dowodzonej przez majora Rokitnickiego zostały zniesione w okolicy Zamościa, przy czym dowódca miał się dostać do niewoli. Ścigane…

20 VIII 1863
Antopojce

W lasach szilańskich pod Antopojcami starł się Feliks Wisłouch z kompanią rosyjskiego pułkownika Tisdela. W tym starciu miało polec dwudziestu…