Rogaczówek – 21 I 1864 – (woj. kaliskie)

Przeczytanie tego artykułu zajmie < 1 minutę
Autor: Stanisław Zieliński

Celem ożywienia ruchu w Województwie Kaliskim udał się tam z rozkazu Józefa Hauke Bosaka, dowódca IV Oddziału Olkuskiego, major Andrzej Denisewicz z oddziałem piechoty (200 powstańców), a przeszedłszy Pilicę pod Małuszynem, zatrzymał się dnia 2 stycznia 1864 r. rano na odpoczynek we folwarku Rogaczew.

Około godziny 14.00 po południu, rosyjski major Serwatowski idący za nim z kompanią piechoty i kozakami od Włoszczowy, zaatakował nieprzygotowany i nieprzyzwyczajony do ognia oddział, składający się przeważnie z rekrutów. Zmieszani powstańcy, rozpoczęli w nieporządku odwrót, aż dopiero koło wsi Dąbrowa zdołał Denisewicz uporządkować oddział i stawić czoło nieprzyjacielowi.

Rosjanie z początku całą swoją siłą uderzyli na centrum oddziału, ale odparci, uszli w lewo do lasu ze znacznymi stratami, mając między innymi rannego porucznika Toczałowa. W walce, która trwała cztery godziny, ubyło z oddziału 25 ludzi, między nimi podporucznik Przemyski. W starciu tym szczególnie odznaczył się Fiedor Worobijów, mianowany na miejscu z podoficera na stopień feldfebla (sierżanta). Denisewicz wykonał odwrót ku Złotemu Potokowi.

Podziel się w social media!

Metryka bitwy

Data: 21 I 1864
Lokalizacja: Rogaczówek
Terytorium: Królestwo Polskie
Wynik: Zwycięstwo powstańców

Strony konfliktu

Powstańcy Styczniowi

Dowódcy:

  • Andrzej Denisewicz

 

Zaangażowane siły: 

  • Oddział piechoty powstańczej (200 powstańców)
Imperium Rosyjskie

Dowódcy:

  • Serwatowski
  • Toczałow

 

Zaangażowane siły: 

  • Kompania piechoty
  • Kompania kozaków

 

Mapa bitew