Cierno – 22 IX 1863 – (woj. krakowskie)

Przeczytanie tego artykułu zajmie < 1 minutę
Autor: Stanisław Zieliński

Przeciw oddziałowi Zygmunta Chmieleńskiego, liczącemu już 500 ludzi, wyruszyło kilka kolumn wojsk rosyjskich z Kielc, Piotrkowa i Częstochowy, usiłując go otoczyć w okolicy Szczekocin.

Lecz Chmieleński, zręcznie wymknął się pomiędzy otaczającymi go Rosjanami. Gdy jednak kolumna Ksawerego Czengierego z Kielc była zbyt blisko, nie mógł uniknąć z nią spotkania, chcąc zapewnić sobie swobodny odwrót i starł się pod Ciernem między Nagłowicami a Warzynem. Siły rosyjskie wynosiły pięć kompani piechoty, dwa szwadrony jazdy, 50 kozaków oraz dwa działa i oddział rakietników.

Chmieleński wywiódł swą piechotę z lasu na równinę między Ciernem a Jędrzejowem. Zawrzała wałka, nadzwyczaj krwawa i zażarta. Prażony kartaczami i granatami cofał się Chmieleński w żelaznym porządku krok za krokiem. Jazda rosyjska, sformowana w wielkie masy, próbowała kilkakrotnie szalonymi szarżami rozbić ustępującą piechotę Chmieleńskiego. Wówczas ta wstrzymywała się, formowała w czworobok i salwami ognia karabinowego rozpędzała chmary nieprzyjacielskiej kawalerii. Około południa, po marszu w którym Chmieleński uszedł niecałą milę, nieprzyjaciel wstrzymał się na pobojowisku zasianym trupami powstańców, Rosjan i koni.

Oddział miał 10 poległych a 20 rannych. Między poległymi znajdował się żałowany ogólnie porucznik Skąpski, który w chwili, gdy odbierał polecenie od dowódcy, padł ugodzony kulą w głowę oraz 16-toletni batiniolczyk Herman. Wśród ciężko rannych był porucznik Ropolewski, który zmarł w dwa miesiące później. W odwrocie, który się odbył w zupełnym porządku, nie stracono ani jednej sztuki broni. Przypadkiem tylko odciętych było kilkudziesięciu jazdy, ale ci niebawem znaleźli się znowu przy oddziale.

____________________________________

Batiniolczyk - uczeń szkoły polskiej w Paryżu (Battignolles)

Rakietnicy - oddziały uzbrojone w przyrządy do miotania rac kongrewskich. 

Podziel się w social media!

Metryka bitwy

Data: 22 IX 1863
Lokalizacja: Cierno
Województwo: krakowskie
Terytorium: Królestwo Polskie
Wynik: Nierozstrzygnięta

Strony konfliktu

Powstańcy Styczniowi

Dowódcy:

  • Zygmunt Chmieleński

 

Zaangażowane siły:

  • Oddział powstańczy

 

Łącznie około 500 powstańców 

Imperium Rosyjskie

Dowódcy:

  • Ksawery Czengiery

 

Zaangażowane siły:

  • Pięć kompanii piechoty (około 1000 żołnierzy)
  • Dwa szwadrony jazdy (około 300 żołnierzy)
  • Oddział kozaków (50 żołnierzy)
  • Dwa działa
  • Oddział rakietników

 

Łącznie ponad 1350 żołnierzy 

Mapa bitew

Zobacz także

25 VIII 1863
Kartimoksle

Druga rosyjska kolumna wysłana z Wilna dnia 22 sierpnia 1863 r. w sile dwóch kompanii preobrażeńskiego pułku gwardii i szwadronu…

21 VIII 1863
Petraszyszki

Cofnąwszy się do Petraszyszek, tutaj dopadnięty ponownie przez rosyjskiego pułkownika Tisdela, Feliks Wisłouch został rozbity, tracąc podobno 17 jeńców. Rosyjski…

16 XII 1863
Janik

Idąc za Józefem Hauke - Bosakiem na Bodziechów, posunął Ksawery Czengiery równocześnie pułkownika Macniewa z trzema kolumnami, w łącznej sile…