Przyłuki – 2 V 1863 – (woj. mińskie)

Przeczytanie tego artykułu zajmie < 1 minutę
Autor: Stanisław Zieliński

W Województwie Mińskim wybuch powstania naznaczono na 1 maja 1863. W Przyłukach stawiło się w oznaczonym czasie to jest w nocy 30 kwietnia/1 maja 1863 r. zamiast zapowiedzianych 80 tylko 18 powstańców, wyprowadzonych z Mińska przez dzielnego setnika D. Szczupłę. Ten oddziałek, dowodzony przez Wołodźkę ("Piłeczka") - byłego wojskowego rosyjskiego, zniósłszy stację pocztową w Przyłukach i zabrawszy konie i wozy pocztowe, posunął się ku Wiazyniowi, gdzie przyłączyło się do niego 10 powstańców. Posuwając się ku Ruszczy, o ćwierć mili od Kojdanowa zabrał do niewoli kilku piechurów i posunął się do Stankowa, gdzie objął dowództwo nad oddziałem naczelnik wojenny powiatu Paweł Dybowski („Zaremba”). Stąd powstańcy udali się w puszczę.

Podziel się w social media!

Metryka bitwy

Data: 2 V 1863
Lokalizacja: Przyłuki
Województwo: mińskie
Terytorium: Ziemie zabrane
Wynik: Zwycięstwo powstańców

Strony konfliktu

Powstańcy Styczniowi

Dowódcy: 

  • Wołodźka
  • Szczupła

 

Zaangażowane siły:  

  • Oddział powstańczy (28 powstańców)
Imperium Rosyjskie

Dowódcy: 

  • Brak danych

 

Zaangażowane siły:  

  • Brak danych

Mapa bitew

Zobacz także

8 VI 1863
Rusinów

Dionizy Czachowski zaatakowany przez Rosjan pod Przystałowicami, odpierając kilkakrotnie szarże jazdy i ataki piechoty rosyjskiej w Bąkowej i Rusinowie, wymknął…

24 XI 1863
Strojnów

Rzepecki, któremu Zygmunt Chmieleński, udając się w Góry Świętokrzyskie, zdał dowództwo nad pozostawionym oddziałkiem jazdy, po dwóch tygodniach, gnany ciągle…

4 VII 1863
Wobolniki

Rosyjski pułkownik Budberg, przyłączywszy do swojej kompani w Druciszkach (?) kolumnę kapitana sztabowego Czernego, składającą się z dwóch kompanii i…