Poryck – 2 XI 1863 – (woj. wołyńskie)

Przeczytanie tego artykułu zajmie < 1 minutę
Autor: Stanisław Zieliński

Osiem oddziałów przez kilka miesięcy formowali Edmund Różycki i Jan Stella-Sawicki „Struś” we wschodniej części zaboru austriackiego, aby je wysłać równocześnie na Ruś. Na koniec sformowano cztery z nich, mianowicie IV. Antoniego Pallfyego, V. Roberta Sienkiewicza, VI. Franciszka Rochebruna i VII. Wojciecha Komorowskiego, w łącznej sile 2000 ochotników.

Oddziały te miały wyruszyć 1 listopada za kordon, gdy jednak oddział Pallfyego rozproszył się, pozostały tylko trzy oddziały, po 300 mniej więcej ludzi, wliczając w to kilkadziesiąt jazdy. Wyprawą kierować miał generał Michał Heydenreich („Kruk”), który jednak z powodu niesubordynacji Sienkiewicza i oficerów jego Gerlicza i Zagórskiego opuścił obóz. Gdy i Rochebrune z podobnych powodów opuścił powstańców, a dowództwo jego oddziału objął Jan Żalplachta („Zapałowicz”), na czele wyprawy stanął Komorowski.

Ustawiwszy oddział Sienkiewicza w ariergardzie, ruszył Komorowski w południe 1 listopada wprost na Poryck i stanął następnego dnia około godziny 14.00. po południu w opuszczonej przez Rosjan mieścinie. Natychmiast rozesłał Komorowski drobne rozjazdy, celem zasięgnięcia języka co do zamiarów Rosjan. Jeden z takich podjazdów napadli kozacy: pięciu powstańców, w tym stary żołnierz Ksawery Bolewski, zostało zabitych, a dwóch tylko ocalało.

Powziąwszy wiadomość o ściąganiu się wojsk rosyjskich pod Poryck celem zaatakowania go, zajął Komorowski obronne stanowisko na cmentarzach, gdzie też niebawem zaatakowali go Rosjanie. Napadnięci około godziny 16.00 odpierali powstańcy skutecznie ataki Rosjan, którzy o zmierzchu zaprzestawszy walki, cofnęli się. Powstańcy natomiast pozostali w mieście.

O godzinie 4.00 z rana dnia 3 listopada jednak opuścił Komorowski Poryck, aby na Samowolę cofać się do Baraniego Peretoku w zaborze austriackim. Wśród ciągłych utarczek ze ścigającymi i osaczającymi Rosjanami dotarł oddział jeszcze w sile 400 przeszło ludzi do kordonu, gdzie większą część Austriacy rozbroili. Podczas odwrotu Komorowski stanowczej walki z nieprzyjacielem staczać nie chciał.

Podziel się w social media!

Metryka bitwy

Data: 2 XI 1863
Lokalizacja: Poryck
Województwo: wołyńskie
Terytorium: Ziemie zabrane
Wynik: Nierozstrzygnięta

Strony konfliktu

Powstańcy Styczniowi

Dowódcy:

  • Wojciech Komorowski
  • Jan Żalplachta

 

Zaangażowane siły:

  • Oddział piechoty
  • Oddział jazdy

 

Łącznie około 900 powstańców 

 

Imperium Rosyjskie

Dowódcy:

  • Brak danych

 

Zaangażowane siły:

  • Brak danych

Mapa bitew

Zobacz także

21 VI 1864
Ojców

Jeszcze pod koniec czerwca 1864 r. oddziałek 30 powstańców, uformowany przez Alfonsa (?) Sejfryda w zaborze austriackim, usiłował przedrzeć się…

28 I 1863
Kamieńsk

W Kamieńsku pod Radomskiem powstańcy oswobodzili 17 osób z branki.

1 VI 1863
Grabowska Wola

W okolicy Warki, w lasach pod Rozniszewem, Władysław Kononowicz na czele oddziału złożonego z 300 ludzi został otoczony przez majora…