Płock – 23 I 1863 – (woj. płockie)

Przeczytanie tego artykułu zajmie < 1 minutę
Autor: Stanisław Zieliński

Wyznaczony przez Zygmunta Padlewskiego do napadu na Płock, Kazimierz Błaszczyński (ps. Konrad Tomaszewski oraz Bończa), nie wiedząc o starciu pod Ciołkowem, w naznaczonej do napadu chwili z oddziałkiem 80 ludzi wszedł do miasta i szturm do koszar kozackich przypuścił. Równocześnie związkowi płoccy z ruchliwymi Wojciechem Zegrzdą, Edwardem Postrychem i Edwardem Rolskim na czele, uderzywszy w dzwony, poczęli strzelać do odwachu, leżącego na drugim końcu miasta.

Rosyjska załoga licząca około 500 ludzi odparła ostatecznie powstańców, których poszczególne oddziały uchodząc z miasta, wpadały na wracające do Płocka rosyjskie kolumny Stefanowicza i Radionowa. Z pierwszym starł się oddziałek Kajetana Kowalewskiego, nie zdążywszy jeszcze dojść do Płocka i został rozbity, a dowódca dostał się do niewoli. Partię idącą od Dobrzynia rozbili kozacy pod Sikorzem o 13 kilometrów na północny-zachód od Płocka.

W dniu 23 stycznia 1863 r. rozegrał się nowy dramat. Rosjanie, dowiedziawszy się, że w kościele Reformatów znajdują się ranni powstańcy, wpadli do kościoła, rąbiąc winnych i niewinnych. Tegoż dnia Wojciech Zegrzda, patron Trybunału, zrozpaczony niepowodzeniem napadu, strzeliwszy wprzód do szyldwacha, drugim wystrzałem życie sobie odebrał. Tegoż dnia Rosjanie poaresztowali w Płocku przeszło 150 osób za współudział w napadzie. Projektowane w Województwie Płockim napady na Lipno i Przasnysz nie przyszły do skutku.

Podziel się w social media!

Metryka bitwy

Data: 23 I 1863
Lokalizacja: Płock
Województwo: płockie
Terytorium: Królestwo Polskie
Wynik: Zwycięstwo Imperium Rosyjskiego

Strony konfliktu

Powstańcy Styczniowi

Dowódcy:

  • Kazimierz Błaszczyński
  • Wojciech Zegrzda
  • Edward Postrych
  • Edward Rols

 

Zaangażowane siły: 

  • Oddział powstańczy (80 powstańców)
  • Oddziały powstańcze

 

 

Imperium Rosyjskie

Dowódcy:

  • Stefanowicz
  • Radionow

 

Zaangażowane siły: 

  • Oddział wojsk (500 żołnierzy)
  • Oddział kozaków

 

Łącznie ponad 500 żołnierzy 

Mapa bitew

Zobacz także

4 II 1863
Opoczno

Oddział Józefa Łakińskiego zajął 4 lutego 1863 r. Opoczno, lecz niebawem wyparła go stamtąd rosyjska kolumna pod dowództwem Dońca-Chmielińskiego. Łakiński…

12 V 1863
Kotra

Wysłana z Lidy, kolumna lejbgwardyi pod dowództwem rosyjskiego pułkownika Ałchazowa wykryła „w błotach grodzieńskiej puszczy" nowo organizujący się oddział powstańczy…

27 III 1863
Radoszowice

Z Łaz cofnął się Tedor Cieszkowski przez Porębę Mrzygłodzką i po kilkugodzinnych marszach i kontrmarszach, alarmując we Wieluniu rosyjską załogę…