Mrzygłód – 1 III 1863 – (woj. krakowskie)

Przeczytanie tego artykułu zajmie < 1 minutę
Autor: Stanisław Zieliński

Cofając się z Paniek wrócił Teodor Cieszkowski do Województwa Krakowskiego i stanął 28 lutego 1863 r. na noc w Mrzygłodzie, wysyłając część oddziału do Myszkowa w celu zburzenia mostów kolejowych i przerwania w ten sposób komunikacji z Częstochową. W ślad za Cieszkowskim posuwał się na podwodach znaczny oddział rosyjski z Częstochowy i napadł niespodzianie około północy na odpoczywających powstańców. Jednakże Cieszkowski w tej chwili zebrał swoich ludzi i zawrzała gorąca walka wśród łuny pożaru stodół, zapalonych przez Rosjan.

Nieprzyjaciel odparty dwa razy, próbował wedrzeć się do miasta, lecz za każdym razem został odpędzony, a zamieszanie w jego szeregach wzmogło się, gdy padł jeden z dowodzących oficerów. Gdy na odgłos strzałów nadbiegła ta część oddziału, która była w Myszkowie, i wpadła na tyły nieprzyjaciela Rosjanie w popłochu uszli ku Częstochowie, mając wśród zabitych porucznika i feldfebla. Cieszkowski mając przy boku Serwatowicza i Antoniego Kuleszę, ruszył z oddziałem, uszczuplonym o siedmiu zabitych i pewną ilość rannych, ku Pieskowej Skale, gdzie się połączył z Marianem Langiewiczem.

Podziel się w social media!

Metryka bitwy

Data: 1 III 1863
Lokalizacja: Mrzygłód
Województwo: krakowskie
Terytorium: Królestwo Polskie
Wynik: Zwycięstwo powstańców

Strony konfliktu

Powstańcy Styczniowi

Dowódcy:

  • Teodor Cieszkowski

 

Zaangażowane siły:

  • Oddział powstańczy
Imperium Rosyjskie

Dowódcy:

  • Brak danych

 

Zaangażowane siły:

  • Oddział wojsk rosyjskich

Mapa bitew

Zobacz także

14 XI 1863
Stulno

Oddziałek jazdy powstańczej (60 ludzi) przerzucił się przez Bug pod Młynem (?) a ukarawszy przez powieszenie strażnika karczmy na drodze…

7 XI 1863
Ner

Rotmistrz Okoniewski, po odparciu kozaków pod Rózinem chciał w kilka dni później wrócić do powiatu brzesko-kujawskiego. Nad Wartą we wsi…

1 II 1863
Białka

Pod Białą, zajmowaną przez Romana Rogińskiego, zbliżyły się wojska rosyjskie w sile siedmiu kompanii piechoty z działami oraz kozakami pod…