Miropol – 16 V 1863 – (woj. wołyńskie)

Przeczytanie tego artykułu zajmie < 1 minutę
Autor: Stanisław Zieliński

Celem połączenia się z Janem Chranickim wyruszył dnia 15 maja 1863 r. Edmund Różycki z Połonnego do Miropola, dokąd przybyły prawie równocześnie z powstańcami trzy seciny kozaków kapitana Kaznakowa, mającego prócz tego dwie kompanie piechoty. Doszedłszy do Kamionki wysunął Różycki piechotę w szyku bojowym przeciw kozakom, ukazującym się na przedmieściu.

Kozacy cofnąwszy się czym prędzej zajęli wzgórze na prawym brzegu Słuczy i koło kościółka i poczęli prażyć ogniem nadchodzących powstańców. Gdy zobaczyli, że ci w największym porządku, ciągle strzelając, idą ku grobli i łatwo usunąwszy barykady poczynione przy mostkach przez cofających się kozaków zajmują groble — uciekli do miasteczka. Kozacy byli parci przez Polaków aż za Stary Miropol. Jednak Różycki, widząc chęć wciągnięcia powstańczej piechoty w zasadzkę, wstrzymał pochód. Nie ścigając kozaków, zostawił placówkę konną z sześciu ludzi złożoną za cmentarzem oraz 20 piechoty pod dowództwem oficera Puchalskiego w ogrodzie probostwa. Z główną siłą cofnął się za Słucz, gdzie za Kamionką rozłożył się obozem.

Podziel się w social media!

Metryka bitwy

Data: 16 V 1863
Lokalizacja: Miropol
Województwo: wołyńskie
Terytorium: Ziemie zabrane
Wynik: Zwycięstwo powstańców

Strony konfliktu

Powstańcy Styczniowi

Dowódcy: 

  • Edmund Różycki

 

Zaangażowane siły:  

  • Oddział piechoty

 

 

Imperium Rosyjskie

Dowódcy: 

  • Kaznakow

 

Zaangażowane siły:  

  • Dwie kompanie piechoty (około 400 żołnierzy)
  • Trzy seciny kozaków (około 450 żołnierzy)

 

Łącznie około 850 żołnierzy 

Mapa bitew

Zobacz także

11 VII 1863
Ignatów

Spod Krzywoszyna rzucili się Łukaszewicz i Miładowski z uszczuplonym oddziałem pod Nowogródek. Tutaj pod Ignatowem dopadł ich i rozbił rosyjski…

10 VI 1863
Sokołów

Oddział Ludwika Lutyńskiego, operującego w 200 ludzi w okolicach Węgrowa, starł się w pobliżu Sokołowa z kolumną rosyjską, a gdy…

15 VI 1863
Bojary

Julian Ejtminowicz, wyszedłszy z obozu we Wielkim Uhle dnia 15 czerwca 1863 r. z 96 ludźmi celem zorganizowania powiatów bielskiego,…