Lipno – 3 VIII 1863 – (woj. płockie)

Przeczytanie tego artykułu zajmie < 1 minutę
Autor: Stanisław Zieliński

Niewielki, zaledwie kilkunastu jazdy powiatu płockiego liczący oddziałek, uzbrojony w rewolwery i szaszki, zorganizował się w początku sierpnia 1863 r. pod dowództwem Tadeusza Kopytki. Oddziałek ten, który miał stanowić kawalerię większego, projektowanego oddziału, zręcznie i walecznie zaznaczył się zaraz w pierwszych dniach sierpnia. Partia ta zajmowała się transportowaniem broni przez kordon. Przy drugim transporcie już napadli na powstańców kozacy.

Widząc przewagę nieprzyjaciela liczebną a żadnego wyjścia z matni, Kopytko rzucił się śmiało na Rosjan. Walka była krótka, lecz zacięta. Śmiałym tym atakiem powstańcy odparli Rosjan, którzy zostawili na placu 11 zabitych i kilku rannych a ponadto odebrano im cztery konie, 13 pistoletów pojedynkowych, 12 szaszek, dwa pistolety i około 360 ładunków. Straty Kopytki były małe: trzech rannych: Aleksander z Rawskiego i Stanisław z Płockiego lżej, a ciężko ranny Konstanty S. Kopytko, zabrawszy zdobycz, trzy godziny jeszcze ścigany był przez oddział objeszczyków, ale zdołał im się wymknąć.

____________________________________

Objeszczyk - żołnierz rosyjskiej straży granicznej

Podziel się w social media!

Metryka bitwy

Data: 3 VIII 1863
Lokalizacja: Lipno
Województwo: płockie
Terytorium: Królestwo Polskie
Wynik: Zwycięstwo powstańców

Strony konfliktu

Powstańcy Styczniowi

Dowódcy: 

  • Tadeusz Kopytko

 

Zaangażowane siły:  

  • Oddział powstańczy
Imperium Rosyjskie

Dowódcy: 

  • Brak danych

 

Zaangażowane siły:  

  • Oddział kozaków

Mapa bitew

Zobacz także

13 II 1863
Prużany

Zebrawszy po rozbiciu pod Królowym Mostem 85 ludzi (?), ruszył Roman Rogiński skrajem puszczy dalej na wschód, a zaopatrzywszy się…

24 IV 1864
Nieskorzew

Do Nieskorzewa przybył oddziałek sześciu koni Żandarmerii Narodowej w celu odbycia egzekucji. Zawiadomieni o tym rosyjscy dragoni pospieszyli do Nieskorzewa,…

22 III 1864
Ratyń

Ledwo za Jełowieckim reszta oddziału Franciszka Budziszewskiego przybyła pod Ciążeń, gdy powstańcze pikiety zawiadomiły o zbliżaniu się dwóch kolumn nieprzyjacielskich.…