Michałowice – 2 II 1863 – (woj. krakowskie)

Przeczytanie tego artykułu zajmie < 1 minutę
Autor: Stanisław Zieliński

W Województwie Krakowskim, Komitet Centralny na wodza wyznaczył leczącego się za granicą Józefa Czapskiego, którego miejsce zajął tymczasowo Apolinary Kurowski, żołnierz z 1848 roku. Kurowski wraz z komisarzem województwa, Wojciechem Biechońskim, przygotowywali napad na Kielce i Jędrzejów, tudzież w porozumieniu z Marianem Langiewiczem na Bodzentyn w Województwie Sandomierskim. Napady na Jędrzejów i Kielce nie przyszły do skutku z powodu opieszałości Kurowskiego. Zebrane tam oddziały, nie doczekawszy się dowódcy, opuściły wyznaczone punkty i po części rozeszły się. Dopiero w kilka dni później zebrał Kurowski ochotników i ruszył z nimi do Ojcowa pod Skałę, gdzie rozłożył się obozem. Tutaj począł organizować oddział, który szybko się powiększał.

Komendantami placu mianował Kurowski - Winnickiego i Gniewosza, rzeczywiste kierownictwo organizacji wojskowej powierzając Andrzejowi Łopackiemu, oficerowi wojska austriackiego, któremu pomagali Groblewski i Rose. Ustaliwszy porządek w obozie, zabrał się Kurowski do oczyszczania kordonu z małych załóg, zajmujących różne komory. 2 lutego 1863 r. oddziałek powstańczy, wysłany z obozu ojcowskiego, wpadł do Michałowic. Przywitani przez straż graniczną salwą karabinową, od której jeden tylko był ranny, niezrażeni, rzucili się powstańcy na koszary, straż graniczną bez wystrzału rozbroili, a zabrawszy kasę, wynoszącą 6000 rubli, wrócili do obozu.

Podziel się w social media!

Metryka bitwy

Data: 2 II 1863
Lokalizacja: Michałowice
Województwo: krakowskie
Terytorium: Królestwo Polskie
Wynik: Zwycięstwo powstańców

Strony konfliktu

Powstańcy Styczniowi

Dowódcy:

  • Teodor Cieszkowski
  • Ludwik Miętta-Mikołajewicz

 

Zaangażowane siły:

  • Oddział powstańczy
Imperium Rosyjskie

Dowódcy:

  • Brak danych

 

Zaangażowane siły:

  • Rosyjska straż graniczna

Mapa bitew

Zobacz także

28 IV 1863
Włodawa

Organizując z własnych chęci w Chełmskim oddział powstańczy Izbiński ("Kuźma") zebrał rozbitków Neczaja i Kazimierza Bohdanowicza i kilkakrotnie w drobnych…

23 IX 1863
Żdżary

Z okolic Kłodawy ruszył podpułkownik Michał Zieliński w powiat gostyński, gdzie 17 września 1863 r. połączył się na stałe z…

16 III 1863
Giebułtów

Opuściwszy Sosnówkę pod Miechowem urządził Marian Langiewicz zasadzkę na Rosjan, którzy jednakże nie przyjmując walki, cofnęli się. Podczas obozowania w…