Megjany – 27 III 1863 – (woj. kowieńskie)

Przeczytanie tego artykułu zajmie < 1 minutę
Autor: Stanisław Zieliński

Dnia 6 marca 1863 r., ksiądz Antoni Mackiewicz rozpoczął organizowanie oddziału powstańców w lasach wsi Megjany koło Podbrzezia, a opodal u leśnika na Szałnie tworzyła się samodzielnie inna partia. Do oddziałów tych przybył Bolesław Dłuski ("Jabłonowski") mianowany w końcu lutego Naczelnikiem Wojennym Województwa Kowieńskiego. Oddziały znajdujące się w lasach megjańskich, 27 marca zostały zasilone młodzieżą, przybyłą z Poniewieża. Równocześnie prawie zaatakowane zostały o godzinie 8.00 z rana przez dwie kolumny rosyjskie, jedną w sile dwóch kompanii, drugą w sile czterech kompanii pod dowództwem Dellinghausena.

Z początku powstańcy szli żwawo naprzód, wnet jednak kosynierzy uciekli, ale Dłuski manewrując 120 strzelcami, zdołał wyprzeć nieprzyjaciela z lasu i nie pozwolił połączyć się obu kolumnom. Kilkudziesięciu ochotników pędziło Rosjan na przestrzeni dwóch wiorst w pole. Dłuski stracił w tej potyczce tylko dwóch zabitych i trzech rannych, Rosjanie około 30 zabitych i rannych. Dłuski w ogóle w potyczkach pilnował, aby strzelcy dobrze się przykrywali za drzewami itp. jako ochroną naturalną.

Rosjanie odstąpili, ale i powstańcy doliczyli się tylko 300 obecnych, gdyż prawie połowa nieobytego z walką włościaństwa uciekła. Z tych 300 rozpuścił Dłuski większą część, zaś 120 oddał księdzu Mackiewiczowi a sam wybrawszy 40 najdzielniejszej młodzieży, ruszył do Krok, zapowiadając, że mogą z nim iść tylko tacy, którzy zdolni są robić dziennie po osiem mil i przez trzy dni żyć o chlebie i wodzie.

____________________________________

Wiorsta - dawna rosyjska jednostka drogowych miar długości (zwykle drogi). Około 1,0668 km.

Podziel się w social media!

Metryka bitwy

Data: 27 III 1863
Lokalizacja: Megjany
Województwo: kowieńskie
Terytorium: Ziemie zabrane
Wynik: Nierozstrzygnięta

Strony konfliktu

Powstańcy Styczniowi

Dowódcy: 

  • Antoni Mackiewicz
  • Bolesław Dłuski

 

Zaangażowane siły:  

  • Oddział kosynierów
  • Oddział strzelców

 

Imperium Rosyjskie

Dowódcy: 

  • Dellinghausen

 

Zaangażowane siły:  

  • Sześć kompani piechoty (około 1200 żołnierzy)

Mapa bitew

Zobacz także

2 VI 1863
Zawady

Po rozsypce pod Grabowską Wolą, zebrał się tegoż samego dnia wieczorem na nowo oddział Władysława Kononowicza. Jednakże otoczony zewsząd,  Kononowicz…

16 V 1863
Ułów

Oddział rawski pod dowództwem majora Jana Jaworskiego ("Drewnowski"), stojący obozem niedaleko Nowego Miasta, został zawiadomiony 15 maja 1863 r. o…

3 II 1864
Wielkopole

Koło Wojsławic zgromadziły się 1 i 2 lutego 1864 r. oddziały Sienkiewicza, Mioduszewskiego i Ludwika Lutyńskiego — działające wraz z…