Małogoszcz – 16 IX 1863 – (woj. krakowskie)

Przeczytanie tego artykułu zajmie < 1 minutę
Autor: Stanisław Zieliński

Dnia 15 września 1863 r. Sokołowski („Iskra”), nocując z oddziałem, liczącym 250 strzelców, 100 kosynierów i 50 kawalerii, został powiadomiony, że Rosjanie w sile dwóch kompani piechoty, 160 dragonów i seciny kozaków pod dowództwem pułkownika Bentkowskiego pociągnęli od Ossy ku Węgleszynowi.

Sokołowski postanowił ich zaatakować. W tym celu ruszył przez Bugaj i Lasochów ku Zarzycom, spodziewając się uprzedzić nieprzyjaciela. Jednak Rosjanie szybkim marszem zdołali ujść i zatrzymali się w Małogoszczy, gdzie wzmocnieni zostali znacznymi posiłkami. Powstańcy, stanąwszy w Zarzycach dla koniecznego wypoczynku. Mimo wiadomości o powiększeniu się sił przeciwnika, ruszyli nań ku Małogoszczy i już między godziną 17.00 a 18.00 bili się z dwakroć liczniejszym nieprzyjacielem.

Walka, w której młody żołnierz utrzymywał wzorowy porządek i bił się mężnie. Walka trwała przeszło godzinę. Cofnięcie się kosynierów podczas ostatecznego ataku wpłynęło na niekorzyść oddziału i spowodowało decyzję dowódcy do cofnięcia się. Straty Sokołowskiego polegały głównie na 30 kosynierach, wziętych do niewoli, gdy przedwcześnie uchodzili z pola. Rosjan poległo 30 i tyluż było rannych. Po stronie polskiej poległ między innymi oficer kawalerii L’ Oiseau.

Podziel się w social media!

Metryka bitwy

Data: 16 IX 1863
Lokalizacja: Małogoszcz
Województwo: krakowskie
Terytorium: Królestwo Polskie
Wynik: Zwycięstwo Imperium Rosyjskiego

Strony konfliktu

Powstańcy Styczniowi

Dowódcy:

  • Sokołowski

 

Zaangażowane siły:

  • Oddział strzelców (250 powstańców)
  • Oddział kosynierów (100 powstańców)
  • Oddział jazdy (50 powstańców)

 

Łącznie około 400 powstańców 

 

 

Imperium Rosyjskie

Dowódcy:

  • Bentkowski

 

Zaangażowane siły:

  • Dwie kompanie piechoty (około 400 żołnierzy)
  • Oddział dragonów (160 żołnierzy)
  • Secina kozaków (około 150 żołnierzy)

 

Łącznie około 710 żołnierzy 

Mapa bitew

Zobacz także

4 IX 1863
Mysłów

Pod Mysłowem oddziały Józefa Jankowskiego i Adama Zielińskiego, otoczone przeważającymi siłami piechoty rosyjskiej rzuciły się na jedną część kolumny nieprzyjacielskiej,…

16 III 1863
Buda

Naczelnik Wojenny Powiatu Trockiego, Klet Korewa, który objeżdżając ciągle powiat, przybył znowu do oddziału, aby łagodzić niesnaski między niezdolnym dowódcą…

17 VII 1863
Markowszczyzna

W lasach olkienickich napotkał rosyjski kapitan Szlachtow ze 120 strzelcami, oddział Sosinowicza liczący 200 (!) ludzi, rozbił go i ścigał…