Małogoszcz – 16 IX 1863 – (woj. krakowskie)

Przeczytanie tego artykułu zajmie < 1 minutę
Autor: Stanisław Zieliński

Dnia 15 września 1863 r. Sokołowski („Iskra”), nocując z oddziałem, liczącym 250 strzelców, 100 kosynierów i 50 kawalerii, został powiadomiony, że Rosjanie w sile dwóch kompani piechoty, 160 dragonów i seciny kozaków pod dowództwem pułkownika Bentkowskiego pociągnęli od Ossy ku Węgleszynowi.

Sokołowski postanowił ich zaatakować. W tym celu ruszył przez Bugaj i Lasochów ku Zarzycom, spodziewając się uprzedzić nieprzyjaciela. Jednak Rosjanie szybkim marszem zdołali ujść i zatrzymali się w Małogoszczy, gdzie wzmocnieni zostali znacznymi posiłkami. Powstańcy, stanąwszy w Zarzycach dla koniecznego wypoczynku. Mimo wiadomości o powiększeniu się sił przeciwnika, ruszyli nań ku Małogoszczy i już między godziną 17.00 a 18.00 bili się z dwakroć liczniejszym nieprzyjacielem.

Walka, w której młody żołnierz utrzymywał wzorowy porządek i bił się mężnie. Walka trwała przeszło godzinę. Cofnięcie się kosynierów podczas ostatecznego ataku wpłynęło na niekorzyść oddziału i spowodowało decyzję dowódcy do cofnięcia się. Straty Sokołowskiego polegały głównie na 30 kosynierach, wziętych do niewoli, gdy przedwcześnie uchodzili z pola. Rosjan poległo 30 i tyluż było rannych. Po stronie polskiej poległ między innymi oficer kawalerii L’ Oiseau.

Podziel się w social media!

Metryka bitwy

Data: 16 IX 1863
Lokalizacja: Małogoszcz
Województwo: krakowskie
Terytorium: Królestwo Polskie
Wynik: Zwycięstwo Imperium Rosyjskiego

Strony konfliktu

Powstańcy Styczniowi

Dowódcy:

  • Sokołowski

 

Zaangażowane siły:

  • Oddział strzelców (250 powstańców)
  • Oddział kosynierów (100 powstańców)
  • Oddział jazdy (50 powstańców)

 

Łącznie około 400 powstańców 

 

 

Imperium Rosyjskie

Dowódcy:

  • Bentkowski

 

Zaangażowane siły:

  • Dwie kompanie piechoty (około 400 żołnierzy)
  • Oddział dragonów (160 żołnierzy)
  • Secina kozaków (około 150 żołnierzy)

 

Łącznie około 710 żołnierzy 

Mapa bitew

Zobacz także

1 V 1863
Kobylanka

Mianowany Naczelnikiem Wojennym Województwa Lubelskiego generał Antoni Jeziorański na czele 704 ludzi wkroczył 27 kwietnia 1863 r. do Królestwa Polskiego…

8 II 1863
Suraż

Jeden z oddziałów powstańczych, który uszedł spod Siemiatycz, zniósł w bliskości Suraża patrol kozacki złożony z sześciu ludzi, zabiwszy trzech…

10 VI 1863
Kleczew

Mimo rozbicia nieprzyjaciela pod Ignacewem, Edmund Callier i Wincenty Raczkowski nie mogli pozostać w okolicy wobec przewagi liczebnej Rosjan, otaczających…